null

Celina Osiecka. Usługi fotograficzne

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Na bladoróżowym tle czarno-białe zdjęcie kobiety z ciemnymi włosami - to samo zdjęcie obok siebie jest pokazane 5 razy, z różnokolorowym tłem. Czarny napis "Celina Osiecka. Usługi fotograficzne"
Autor: Materiały Muzeum Warszawskiej Pragi

Muzeum Warszawskiej Pragi zaprasza na wystawę „Celina Osiecka. Usługi fotograficzne”. Projekt został zrealizowany w ramach stypendium artystycznego m.st. Warszawy.

Fotografka Celina Osiecka jest autorką tysięcy portretów warszawianek i warszawiaków. W 1968 roku uzyskała tytuł Mistrza rzemiosła w dziedzinie fotografowania, a następnie otworzyła własny zakład, który prowadzi nieprzerwanie do dziś. Wciąż korzysta z analogowych metod pracy. Wizerunki klientów i klientek naświetla na czarno-białych negatywach, które następnie poddaje obróbce chemicznej w ciemni. Na koniec retuszuje je tradycyjną metodą ołówkową. W efekcie każda odbitka wykonana w zakładzie jest unikatowa. Dawniej wykonywała zdjęcia do dokumentów i okolicznościowe, teraz przede wszystkim pamiątkowe portrety fotograficzne.

Na wystawie w Muzeum Warszawskiej Pragi pokazano fotografie z archiwum zakładu Celiny Osieckiej wykonane między 1962 a 2022 rokiem, wybrane spośród tysięcy uporządkowanych alfabetycznie negatywów i odbitek. Kuratorka wystawy, Antonina Gugała, poznała Celinę Osiecką podczas realizacji projektu artystycznego „Fotograf warszawski.” Odwiedziła wtedy 102 stołeczne pracownie fotograficzne, w każdej zamówiła swoje portrety – zdjęcia do dyplomu. Sfotografowała także witryny ponad 80 zakładów i poznała ich historię. Spotkanie z Celiną Osiecką było początkiem bliższej znajomości i zaowocowało wystawą poświęconą fotografce i towarzyszącą ekspozycji książką.