null

Warszawianki i warszawiacy w obiektywie

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Autor: Materiały Muzeum Warszawskiej Pragi

Zapraszamy do Muzeum Warszawskiej Pragi na wystawę prezentującą zdjęcia z Zakładu Fotograficznego Celiny Osieckiej – autorki tysięcy portretów warszawianek i warszawiaków.

Na wystawie “Celina Osiecka. Usługi fotograficzne” pokazane są fotografie z archiwum zakładu Celiny Osieckiej wykonane między 1962 a 2022 rokiem, wybrane spośród tysięcy uporządkowanych alfabetycznie negatywów i odbitek.
Obok fotografii portretowej i okolicznościowej, wystawa przybliża rzemieślniczy aspekt pracy fotografki – technika retuszu ołówkowego i oryginalne teczki przygotowane na egzamin czeladniczy. Zdjęcia z rodzinnego albumu Celiny Osieckiej pokazują zaś historię samego zakładu i zmieniającej się wokół niego rzeczywistości.

Celina Osiecka wciąż korzysta z analogowych metod pracy. Wizerunki klientów i klientek naświetla na czarno-białych negatywach, które następnie poddaje obróbce chemicznej w ciemni. Na koniec retuszuje je tradycyjną metodą ołówkową. W efekcie każda odbitka wykonana w zakładzie jest unikalna.

Wystawa „Celina Osiecka. Usługi fotograficzne” to nie tylko prezentacja sylwetki wyjątkowej warszawianki. To także dokument półwiecza historii rzemiosła fotograficznego. Świadectwo zmian, które zaszły w dziedzinie fotografii, w kulturze, modzie i obyczajowości.

Wystawę zwiedzać można w Muzeum Warszawskiej Pragi przy ul. Targowej 50/52 do 16 października.

Zachęcamy do udziału także w wydarzeniach towarzyszących wystawie – ich program znaleźć można na stronie Muzeum.

Warto także zapoznać się z fotorelacją z Zakładu Fotograficznego Celiny Osieckiej.