null

“Mój Dom" - wystawa o życiu w czasie wojny

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Ceremonia ślubna lekarzy-wolontariuszy Nastii i Antona w Charkowie, w czasie wojny 2022
Ceremonia ślubna lekarzy-wolontariuszy, Charków 2022 | Autor: Agata Grzybowska

Z okazji Światowego Dnia Pomocy Humanitarnej Dom Spotkań z Historią oraz Polska Akcja Humanitarna zapraszają na wystawę plenerową „Mój Dom. Ludność cywilna w obliczu wojen: Polska, Ukraina, Syria, Irak, Liban”. Na ekspozycji pokazano m.in. archiwalne zdjęcia z oblężenia Warszawy w 1939 roku i Charkowa w 2022 roku.

Na wystawie, przygotowanej przez PAH i DSH, archiwalne zdjęcia z Polski z okresu II wojny światowej i tuż po jej zakończeniu, zestawione zostały ze współczesnymi obrazami wojny z Iraku, Libanu, Syrii i Ukrainy z lat 2019 – 2022. Ich autorką jest współpracująca z PAH fotografka Agata Grzybowska. Historyczne fotografie pochodzą ze zbiorów Centralnej Agencji Fotograficznej (dziś PAP) oraz archiwów pochodzących z USA korespondentów wojennych Juliena Bryana i Johna Vachona. 

Świat znowu stanął w ogniu. Tym razem za naszą wschodnią granicą. Archiwalne zdjęcia z oblężenia Warszawy w 1939 roku stały się równie aktualne i bliskie, co fotografie z Charkowa z 2022 roku.

- czytamy na stronie Domu Spotkań z Historią. Ekspozycję tworzą 23 fotografie z życia codziennego mieszkańców w niecodziennych okolicznościach – podczas wojny.

Zdjęcia współczesne od archiwalnych dzieli ponad 80 lat. Łączy je spojrzenie fotografów i fotografek skupione na ludziach i podejmowanych przez nich próbach życia w kraju pomimo wojny czy w obozach dla uchodźców – prowadzeniu gospodarstwa domowego, wychowywaniu dzieci, które bawią się na podwórkach, grają w piłkę i opiekują się młodszym rodzeństwem. Wojna oraz towarzyszące jej strach, terror i śmierć są na wystawie poza kadrem. Na zdjęciach zostało jednak uwiecznione czekanie, stan wymuszonej tymczasowości, niemoc i bezradność.

Otwarcie wystawy 19 sierpnia o godz. 19:00 na skwerze ks. Jana Twardowskiego.

Ekspozycji towarzyszyć będzie dyskusja o roli, jaką w mówieniu o kryzysach humanitarnych ma wrażliwość, świadomość i wiedza osoby, która ten temat podejmuje. W środę, 31 sierpnia o godz. 18:00, porozmawiają na ten temat fotografka Agata Grzybowska i pracowniczka humanitarna Helena Krajewska, a spotkanie poprowadzi Monika Szewczyk-Wittek.