
Dzieła meksykańskiego artysty - po raz pierwszy w Europie - można oglądać do 2 kwietnia w warszawskim Instytucie Cervantesa.
Wystawa powstała z okazji 500. rocznicy spotkania między hiszpańskim konkwistadorem Hernánem Cortésem i azteckim władcą Montezumą II, które miało miejsce w 1519 r. w Ameryce Środkowej. W Polsce prezentowana jest w ramach obchodów 95. Rocznicy ustanowienia stosunków dyplomatycznych między Meksykiem i Polską.
Emiliano Gironella Parra przywołuje w swoich pracach ten przełomowy okres w dziejach Mezoameryki, a wystawa jest zasłużonym hołdem, który składa kulturom starożytnego Meksyku, dotychczas nie dość docenianym. Artyście przyświeca zamysł pojednania z trudną przeszłością – nieodłączną częścią historii, która ukształtowała współczesny naród meksykański i pojęcie „meksykańskości”. Początkowo serdeczne kontakty przerodziły się w krwawy podbój, który 13 sierpnia 1519 r. doprowadził do upadku stolicy azteckiego imperium – Tenochtitlánu – i do powstania kolonii nazwanej Nową Hiszpanią, która przetrwała ponad 300 lat.
Wystawę można zwiedzać codziennie w godz. 12:00-20:00 do 2 kwietnia 2023 włącznie.
Wstęp wolny
Więcej informacji na stronie wydarzenia
Wydarzenie zorganizowane wspólnie z Ambasadą Meksyku w Polsce.