null

Szczęśliwa wina - wystawa kolaży Jagody Valkov

Drukuj otwiera się w nowej karcie
09.03.2023 17:00 - 31.03.2023 16:00
różowe tło, widok na zaśnieżone góry, na pierwszym planie duża grupa ludzi odpoczywa na łące, nad nimi biały gołąb, napis Szczęśliwa wina, Jagoda Valkov
Wystawa Jagody Valkov na Chłodnej 20

Społeczne Centrum Fotografii CHŁODNA 20 zaprasza na wystawę Jagody Valkov, absolwentki Programu Mentorskiego Sputnik Photos. Wystawa będzie otwarta do 31 marca, od poniedziałku do czwartku, w galerii na Chłodnej 20.

"Szczęśliwa wina" to cykl osobistych kolaży Jagody Valkov. Artystka w swoich pracach połączyła fotografie z rodzinnego archiwum oraz z albumów członków Ruchu Rodzin Nazaretańskich z nowoczesną, symboliczną grafiką. Są to przetworzone wspomnienia z okresu dorastania, a zarazem z trzynastu lat życia w organizacji religijnej.

Jagoda Valkov w osobisty i świeży sposób powraca do tego okresu, pobudza pamięć, tworzy oniryczne, psychodeliczne obrazy, wciągając widza do świata, w którym granica między snem a odtworzoną rzeczywistością jest niezwykle delikatna. Stałym elementem kolaży są motywy religijne. Wydobyte z otchłani pamięci fragmenty minionej rzeczywistości: węże i inne zwierzęta, symbolizują moc szatana, o którego wpływie na życie człowieka (także dziecka) organizacja nieustannie przypominała. Motywy diabła jako wcielonego zła mieszają się z uświęconymi ptakami, symbolizującymi Ducha Świętego. Aureole, serce Jezusa, róże i inne symbole świętości nie istnieją samodzielnie w tym świecie. Przytłaczają je wizje korony cierniowej, much, szarańczy i plag biblijnych.

Jagoda Valkov (ur. 1985 w Warszawie) – studiowała architekturę krajobrazu w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, scenografię i wystawiennictwo na Akademii Sztuk Pięknych. Ukończyła kurs dokumentalny DOK PRO w łódzkiej Szkole Wajdy, uczestniczyła w programie mentorskim kolektywu Sputnik Photos. Jest także absolwentką Akademii Fotografii w Warszawie.

Społeczne Centrum Fotografii CHŁODNA 20 to miejsce spotkań z fotografią, rozumianą jako medium i narzędzie zmiany społecznej. W oparciu o krytyczne myślenie, równość i solidarność, prowadzimy działania edukacyjne, integrujące, badawcze, artystyczne i aktywistyczne. Miejsce to jest dofinansowane ze środków Miasta stołecznego Warszawy.

Wystawa jest otwarta od poniedziałku do czwartku w godzinach 10-16, w galerii na Chłodnej 20.

Sprawdź lokalizację na mapie

Trwa wczytywanie mapy. W przypadku problemów proszę wyczyścić ciasteczka.