null

„Kim Lee. Królowa Warszawy”- pożegnanie wystawy

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Garderoba Kim Lee
Garderoba Kim Lee | Autor: Pat Mic

To już ostatnie dni wystawy poświęconej najsłynniejszej warszawskiej drag queen - Kim Lee. W Muzeum Woli w najbliższy weekend będzie kolorowo, radośnie, głośno. Odbędą się ostatnie oprowadzania, będzie koncert i dużo wspólnej zabawy. To część projektu „Otwarta historia. W stronę muzeów wielonarracyjnych”, finansowanego przez Warszawę.

Kim Lee, postać wykreowana przez Andy’ego Nguyena, stała się ikoną polskiej kultury queerowej. Królowała na warszawskiej scenie przez niemal dwie dekady, do śmierci Andy’ego z powodu COVID w 2020 roku. Po Kim Lee została kolekcja ponad tysiąca kostiumów, które stały się punktem wyjścia do wystawy w Muzeum Woli

Garderoba Kim Lee
Przez osiemnaście lat obecności na scenie Kim Lee wystąpiła ponad tysiąc pięćset razy. Wcielała się w postaci ikoniczne dla polskiej i warszawskiej kultury, takie jak Violetta Villas, Warszawska Syrenka czy Hanka Ordonówna. Wielokrotnie czerpała ze swoich korzeni i kultury wietnamskiej. Andy własnoręcznie tworzył, a potem wielokrotnie przerabiał swoje stroje.

Mam szczęście, że od tylu lat robię coś, co uwielbiam, a do tego publiczność się przy tym świetnie bawi. Wydaje mi się, że kiedy mnie ściągną ze sceny, to po prostu zniknę

 – mówił w październiku 2020 roku Jakubowi Wojtaszczykowi w wywiadzie do książki „Cudowne przegięcie”.

Garderoba Kim Lee – jako miejsce i kolekcja strojów zarazem – stała się inspiracją dla artystki Agaty Zbylut, która stworzyła fotograficzne archiwum ubiorów Kim Lee. Jej projekt,  stanowi drugą część wystawy. Zdjęcia Zbylut zwracają uwagę na misterny proces przygotowywania kostiumów, odsłaniając tworzące je szwy i konstrukcje. Ta część wystawy została zrealizowana dzięki stypendium artystycznemu m.st. Warszawy. 

Spuścizna Kim Lee
Po śmierci Andy’ego setki strojów, nakryć głowy, butów, w których występowała Kim Lee, trafiły pod opiekę Remigiusza Szeląga, wieloletniego partnera artysty. 

Byłoby wspaniale, gdyby znalazł się sposób na pokazanie ich szerszemu gronu osób – pamięć po drag queen Kim Lee nigdy nie może zaginąć w naszej społeczności

 – mówił w wywiadzie udzielonym magazynowi „Replika”. Wybrane kostiumy Kim Lee pozostaną w kolekcji Muzeum Warszawy.

Huczne pożegnanie wystawy
Ostatnie dni ekspozycji w Muzeum Woli to prawdziwe święto pamięci Kim Lee. W czwartek 27 lipca odbędzie się ostatnie oprowadzanie – o wystawie opowie jej kuratorka, Magdalena Staroszczyk. Czwartek to, tradycyjnie, dzień bezpłatnego zwiedzania wszystkich oddziałów Muzeum Warszawy, w tym Muzeum Woli. Ostatni weekend wystawy “Kim Lee. Królowa Warszawy” upłynie pod znakiem muzyki, tańca, recytacji, wspomnień o najsłynniejszej stołecznej drag queen. Wstęp na specjalne wydarzenia bezpłatny, szczegóły na stronie Muzeum.   

 

 

Widok na salę muzealną i częśc wystawy o Kim Lee, warszawskiej drag queen - gabloty z kostiumami, akcesoriami, zdjęciami.
Zobacz galerię (4 zdjęć)
Garderoba Kim Lee
Wnętrze Muzeum Woli, otwarcie wystawy o Kim Lee, warszawskiej drag queen. Zwiedzający oglądają kostiumy, eksponaty.
Wnętrze sali muzealnej, kobieta oprowadza po wystawie o Kim Lee.