null

Miastowidzenie. Fotografie Czesława Olszewskiego ‒ wystawa w DSH

Drukuj otwiera się w nowej karcie
17.03.2022 18:00 - 25.09.2022 20:00

Dom Spotkań z Historią zaprasza na wystawę zdjęć jednego z najwybitniejszych polskich fotografów architektury.

Czesław Olszewski (1894‒1969) to jeden z najwybitniejszych polskich fotografów architektury. Na kilku tysiącach negatywów utrwalił modernizujące się w latach trzydziestych XX wieku państwo i jego odbudowę po II wojnie światowej.

Zespół kuratorski – historyczka i krytyczka sztuki Marta Leśniakowska i fotograf Tomasz Kubaczyk – spośród niemal siedmiu tysięcy negatywów (w większości szklanych) i odbitek wybrali na wystawę 95 zdjęć. 

Wystawa w Domu Spotkań z Historią to pierwsza tak dużą prezentacja fotografii Czesława Olszewskiego. Tworzą ją zdjęcia z archiwów Instytutu Sztuki PAN w Warszawie, Muzeum Narodowego w Warszawie oraz Muzeum Warszawy, a także zbiorów prywatnych prof. Andrzeja Olszewskiego. Znalazły się na niej fotografie wykonane w Warszawie, Gdyni, Ciechocinku oraz Nowej Hucie – zarówno przedwojenne, jak i niepublikowane wcześniej zdjęcia powojenne.

Zdjęcia Czesława Olszewskiego staną się częścią bezpłatnej aplikacji „Wasza Warszawa”. Wraz z kontekstami historycznymi i ciekawostkami pozwolą ruszyć na spacer po modernistycznym mieście lub przyjrzeć się mu w domowym zaciszu.

Wystawa w DSH, ul. Karowa 20. Otwarta od 17 marca do 25 września.

Źródło: strona Domu Spotkań z Historią

Sprawdź lokalizację na mapie