null

Wokół nas morze ognia - wystawa w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Drukuj otwiera się w nowej karcie
18.04.2023 10:00 - 08.01.2024 18:00
Dwie osoby odwrócone tyłem, patrzą na eksponat muzealny, dookoła ciemne ściany bez żadnych ozdób, mroczne światło
Wokół nas morze ognia, Muzeum Polin

W 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim Muzeum POLIN zaprasza na wystawę „Wokół nas morze ognia. Losy żydowskich cywilów podczas powstania w getcie warszawskim". Wystawa organizowana jest w ramach obchodów pod hasłem „Nie bądź obojętny".

19 kwietnia 2023 r. przypadnie 80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów i Żydówek podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie.

Po raz pierwszy Muzeum POLIN opowie szerokiej publiczności o nieznanej stronie powstania, odda głos cywilom, którzy ukrywali się w getcie. Ich opór był tak samo ważny, jak ten z bronią w ręku. 

Na ekspozycji zobaczymy m.in. oryginalne klisze fotograficzne Zbigniewa Leszka Grzywaczewskiego z powstania w getcie warszawskim, odnalezione po blisko 80 latach w rodzinnych zbiorach jego syna, Macieja Grzywaczewskiego.

Autorką koncepcji ekspozycji jest prof. Barbara Engelking, kierująca Centrum Badań nad Zagładą Żydów PAN, a kuratorką Zuzanna Schnepf-Kołacz z Muzeum POLIN. Współorganizatorami wystawy są Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce i Centrum Badań nad Zagładą Żydów.

Wystawa czynna będzie od 18 kwietnia 2023 roku do 8 stycznia 2024 roku.

Więcej informacji – na stronie Muzeum POLIN.

Sprawdź lokalizację na mapie