null

"Płonące" – wystawa wycinanek Moniki Krajewskiej

Drukuj otwiera się w nowej karcie
04.10.2023 12:00 - 18.12.2023 18:00
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
"Płonące" – wystawa wycinanek Moniki Krajewskiej

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zachęca do obejrzenia cyklu wycinanek i kolaży Moniki Krajewskiej w cyklu "Płonące". Wydarzenie towarzyszy wystawie "Wokół nas morze ognia", którą można ogladać do 8 stycznia. Prace Moniki Krajewskiej będą prezentowane do 18 grudnia.

Dlaczego do dziś przetrwało tak niewiele materialnych śladów żydowskiej kultury? Co ten fakt mówi nam o dziejach zamieszkującej ziemie polskie społeczności żydowskiej? To pytanie stawia Monika Krajewska w cyklu wycinanek i kolaży "Płonące". W swoich pracach poddaje refleksji los żydowskich przedmiotów religijnych, które ginęły, były grabione bądź celowo niszczone podczas wojen i szeregu katastrof spotykających Żydów.

Jak zauważa artystka, zniszczenia te były szczególnie dotkliwą stratą dla społeczności. W kulturze żydowskiej przedmioty związane z kultem przynależą do sfery sacrum. Największą czcią otaczane są zwoje Tory (Pięcioksięgu), przechowywane w Arce o formie wnęki lub szafy, która nawiązuje do Świątyni, miejsca obecności Boga. Zużytych zwojów nigdy się nie wyrzuca, ale chowa się je w specjalnym schowku, a następnie grzebie w ziemi. Niszczenie świętych pism oraz przedmiotów religijnych stanowi zatem ogromną profanację, zaś ratowanie ich urasta do rangi bohaterskiego poświęcenia.

Na cykl “Płonące” składa się 31 prac. Można je oglądać – bezpłatnie – w godzinach otwarcia Muzeum. Szczegóły na stronie POLIN.