null

Kobiece historie w warszawskich muzeach

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Fragment ekspozycji wystawy "Niewidoczne" - na ścianie reprodukcje zdjęć sprzed 100 lat z postaciami kobiet. Na pierwszym planie stolik, na którym stoją koszyki
Autor: m.st. Warszawa

Opowieść o warszawskich służących sprzed 100 lat, historia walki o prawa kobiet widzianą oczami artystek z całego świata oraz opowieść o koreańskim fenomenie Marii Skłodowskiej-Curie - z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet zapraszamy na wystawy o kobietach i ich roli w świecie.

W warszawskich muzeach trwają wystawy, których zwiedzanie polecamy dzisiaj szczególnie.

Muzeum Warszawy zabiera nas w przeszłość, opowiadając historię warszawskich służących. Zapomnianą historię kobiet i rolę ich pracy domowej z początków XX wieku poznajemy dzięki ponad 400 eksponatom. Układ wystawy odzwierciedla drogę, jaką przebywała służąca od momentu przybycia do Warszawy, przez poszukiwanie pracy i codziennie wykonywane obowiązki. Program towarzyszący wystawie to debaty muzealne, pokazy filmowe, czy też specjalne oprowadzania muzealne. Wystawę „Niewidoczne. Historie warszawskich służących(otwiera się w nowej karcie)” zwiedzać można na Rynku Starego Miasta do 20 marca. 8 marca wstęp do Muzeum i na wystawę jest bezpłat

Do 27 marca trwa wystawa "Kto napisze historię łez. Artystki o prawach kobiet(otwiera się w nowej karcie)" w Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Ekspozycja przedstawia kobiecą perspektywę na walkę o prawa kobiet i relację między kobiecym ciałem a represyjnym prawem. Na wystawie zobaczyć można prace odnoszące się do doświadczeń kobiet z Argentyny, Hiszpanii, Irlandii, USA, Portugalii czy Polski - czyli z krajów, które w ostatnim czasie stały się miejscem masowych protestów i gorącej publicznej debaty.

Wystawa „Koreański fenomen Marii Skłodowskiej-Curie(otwiera się w nowej karcie)" w domu urodzenia Noblistki przy ul. Freta 16 prezentuje eksponaty przywiezione prosto z Korei Południowej. Znajdziemy na niej m.in. unikatowe fotografie, przeszło 20 nowości wydawniczych, fragmenty słynnego musicalu i makieta sceny. Wystawa (otwarta do kwietnia 2022 roku) powstała z inicjatywy i we współpracy z JE Ambasador Republiki Korei w Polsce Panią Mirą Sun, która przekazała Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w darze wszystkie eksponaty.