null

Wystawy pod chmurką – propozycja na resztę wakacji

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Fragment wystawy plenerowej: ogrodzenie, porosnięte roślinnoscią, na którym zawieszono dużą planszę ze zdjęciami achiwalnymi i informacjami o dawnym kinie Tęcza.
Fragment wystawy "7 ujęć Tęczy"

Stuletnia historia kultowego kina, rośliny, które przetrwały wojenną zawieruchę, a może malownicze widoki podwarszawskich miejscowości letniskowych? Na plenerowych wystawach w stolicy można dowiedzieć się sporo o przeszłości miasta. Wszystkie ekspozycje dostępne są bezpłatnie.

Żoliborz i kultowa Tęcza 

7 ujęć Tęczy. Kino. Architektura. Ludzie” - tak zatytułowana jest wystawa dokumentująca stuletnią historię budynku przy ulicy Suzina na warszawskim Żoliborzu. Plenerowa ekspozycja odkrywa to, co dotychczas było ukryte w archiwach i pamięci sąsiadów. Po gruntownym remoncie Tęcza wróci na kulturalną mapę stolicy. Powstanie tam w pełni cyfrowe kino z salą na ok. 200 miejsc. Budynek będzie przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Wystawa „7 ujęć Tęczy” prezentowana jest na dziedzińcu przy kinie. Ma też swoją internetową odsłonę – na VOD Warszawa.  

Dzikie rośliny z getta

Do 21 września można oglądać wystawę plenerową „Korzenie powstania”, otwartą podczas tegorocznego Marszu Pamięci, nad którym patronat honorowy objął prezydent Warszawy.  Ekspozycja na Skwerze Harcerskiego Batalionu AK Wigry (tuż obok kina Muranów) opisuje opór w getcie warszawskim poprzedzającym wybuch powstania 1943 roku. Wystawa ma formę kobierca z roślinnością muranowską, która przed wojną rosła spontanicznie w ogródkach i na podwórzach domów, a następnie jako pierwsza powróciła na gruzowiska i do dzisiaj bywa spotykana w okolicy. Rośliny zostały dobrane na podstawie badań prof. Romana Kobendzy z lat 1945-1949. Wystawie towarzyszą różne wydarzenia, m.in. oprowadzania.  

Jak się kiedyś wypoczywało 

Malownicze świdermajery, sosnowe lasy, wydmy, rzeki oraz słynne przedwojenne uzdrowiska i pensjonaty, czyli letnisko. Pod tym hasłem Dom Spotkań z Historią przypomina historię najpopularniejszych podwarszawskich miejscowości letniskowych dwudziestolecia międzywojennego.  

Kuratorką wystawy i autorką przewodnika „Letnisko. Subiektywny przewodnik po linii otwockiej” jest Agnieszka Kowalska, dziennikarka i historyczka sztuki. Opracowała wcześniej alternatywne przewodniki z cyklu „Zrób to w Warszawie!” i „Warszawa Warsaw” czy „Zielona Warszawa” oraz książki dla dzieci „Hej, Szprotka”.  Wystawa „Letnisko. Linia otwocka w latach 20. i 30. XX wieku” pozostanie na skwerze ks. Jana Twardowskiego do końca sierpnia.  

Wystawie towarzyszy książka “Letnisko. Subiektywny przewodnik po linii otwockiej”. Warto też obejrzeć cykl online o linii otwockiej, przygotowany przez DSH.