null

Warszawa pełna wystaw - zwiedzaj i odkrywaj

Drukuj link otwiera się w nowej karcie
Fragment ekspozycji wystawy "Niewidoczne" z naczynami do parzenia kawy i herbaty z końca XIX wieku/początku XX wieku
Autor: m.st. Warszawa

Historie wyjątkowych fotografek, prawa kobiet, opowieści o dawnych rzekach Warszawy, o warszawskich służących czy o koreańskim fenomenie Marii Skłodowskiej-Curie - w stołecznych muzeach mnóstwo ciekawych wystaw. Zapraszamy!

Wystawa "Jedyne. Nieopowiedziane historie polskich fotografek" w Domu Spotkań z Historią (przedłużona do 27 lutego) jest przekrojowym spojrzeniem na polską fotografię od lat 70. do 90. XX wieku. Zobaczyć można na niej zdjęcia wydarzeń politycznych i sportowych, portrety, jak i fotografie ukazujące życie codzienne. Całość uzupełnią aparaty, publikacje, stykówki i inne pamiątki bohaterek wystawy. Ekspozycję tworzy prawie 150 zdjęć trzynastu fotografek i fotoreporterek, m.in. Anny Beaty Bohdziewicz, Anny Marii Brzezińskiej, Iwony Burdzanowskiej, Joanny Helander, Marzeny Hmielewicz, Anny Michalak-Pawłowskiej, Anny Musiałówny, Anny Pietuszko-Wdowińskiej, Agnieszki Sadowskiej i Mai Sokołowskiej oraz Anny Białej, Małgorzaty Kujawki i Anny Łoś

Historia licznych warszawskich rzek jest tematem ekspozycji w Muzeum Woli. "Niech płyną! Inne rzeki Warszawy" opowiada o takich rzekach jak: Drna, Sadurka, Żurawka, Pólkówka, Bełcząca, Brodnia. Poprzez dawne plany, mapy, grafiki i fotografie możemy prześledzić przebieg tych rzek, poznać biogramy, dostrzec pozostałości i współczesne ślady ukryte w nazwach dzielnic czy ulic. Historyczna sieć wodna nałożona została na współczesną mapę miasta – dosłownie i metaforycznie, przywracając „Inne rzeki Warszawy” pamięci mieszkańców i mieszkanek miasta.

 

Do 27 marca przedłużono wystawę "Kto napisze historię łez. Artystki o prawach kobiet" w Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Ekspozycja przedstawia kobiecą perspektywę na walkę o prawa kobiet i relację między kobiecym ciałem a represyjnym prawem. Na wystawie zobaczyć można prace odnoszące się do doświadczeń kobiet z Argentyny, Hiszpanii, Irlandii, USA, Portugalii czy Polski, - czyli z krajów, które w ostatnim czasie stały się miejscem masowych protestów i gorącej publicznej debaty. Wystawie towarzyszą oprowadzania kuratorskie, warsztaty czy pokazy filmowe. 

Muzeum Warszawy zabiera nas w przeszłość, opowiadając historię warszawskich służących. Zapomnianą historię kobiet i rolę ich pracy domowej z początków XX wieku poznajemy dzięki ponad 400 eksponatom. Układ wystawy odzwierciedla drogę, jaką przebywała służąca od momentu przybycia do Warszawy, przez poszukiwanie pracy i codziennie wykonywane obowiązki. Program towarzyszący wystawie to debaty muzealne, pokazy filmowe, czy też specjalne oprowadzania muzealne. Wystawę „Niewidoczne. Historie warszawskich służących(otwiera się w nowej karcie)” zwiedzać można na Rynku Starego Miasta do 20 marca. 

Wystawa „Koreański fenomen Marii Skłodowskiej-Curie(otwiera się w nowej karcie)" w domu urodzenia Noblistki przy ul. Freta 16 prezentuje eksponaty przywiezione prosto z Korei Południowej. Znajdziemy na niej m.in. unikatowe fotografie, przeszło 20 nowości wydawniczych, fragmenty słynnego musicalu i makieta sceny. Wystawa (otwarta do kwietnia 2022 roku) powstała z inicjatywy i we współpracy z JE Ambasador Republiki Korei w Polsce Panią Mirą Sun, która przekazała Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w darze wszystkie eksponaty.

W Muzeum Karykatury trwa wystawa "Przepotwarzanie", opowiadająca o tym, jak interpretujemy i/lub deformujemy twarze, na które patrzymy. Jak piszą twórcy ekspozycji na wystawie można zobaczyć "portrety/autoportrety, karykatury/autokarykatury, twarze nie-twarze, twarze-hybrydy, twarze-metafory, abstrakcyjne typy, sztucznie wypreparowane fizjonomie i wizerunki zindywidualizowane, twarze ludzi znanych, twarze uwiecznione raz jeden, przypadkiem i te przepotwarzane po wielokroć, twarze w tłumie – do złudzenia podobne – i te wyróżniające się, samotne, twarze zastygłe w grymasie i strojące miny". Wystawa w Muzeum Karykatury potrwa do 3 kwietnia.