XXII Festiwal Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu

04.06.2022 17:00 - 29.06.2022 21:00
Cztery graficzne symbole zbudowane z kolorowych prostokątów, czarnych łuków i fragmentów czarnobiałych zdjęć po prawej stronie. Czarne napis w lewym dolnym rogu. Całość na zielonym tle.

Sinfonia Varsovia zaprasza na swój letni festiwal. Złoży się na niego 11 koncertów – orkiestrowych, kameralnych i familijnych, jak również muzyki elektronicznej, eksperymentalnej i jazzowej. Festiwal odbędzie się w dniach 7–28 czerwca 2022 w siedzibie orkiestry przy Grochowskiej 272 na stołecznym Kamionku.

Festiwal Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu zainaugurują i zwieńczą koncerty 7 i 28 czerwca, podczas których symfonicznym składem orkiestry pokieruje Aleksandar Marković – od września tego roku pierwszy gościnny dyrygent orkiestry. Natomiast 14 czerwca za pulpitem dyrygenckim stanie Jerzy Maksymiuk, założyciel i wieloletni główny dyrygent poprzedniczki Sinfonii Varsovii, Polskiej Orkiestry Kameralnej, która obchodzi w tym roku jubileusz 50-lecia powstania. Zabrzmią m.in. Koncert na kwartet saksofonowy i orkiestrę Philipa Glassa (7 czerwca), Koncert na orkiestrę smyczkową Grażyny Bacewicz i Sinfonietta na dwie orkiestry smyczkowe Kazimierza Serockiego (14 czerwca) oraz premiera zamówionego dla Sinfonii Varsovii utworu Mikołaja Majkusiaka Bbrass Concerto (28 czerwca).

Większość pozostałych koncertów tegorocznej edycji skupiona będzie wokół dwóch weekendów narodowych. W ramach Weekendu Norweskiego odbędą się koncerty z muzyką Griega, Svendsena i Zarębskiego: familijny Smocze smyczki – obrazki z Arkadii z udziałem sekcji smyczkowej Sinfonii Varsovii i smoka Bazylka (11 czerwca) oraz kameralny Obrazy z norweskiej Arkadii, przygotowany we współpracy między młodymi muzykami polskimi i norweskimi (12 czerwca). Drugi z weekendów narodowych skoncentruje się na twórczości ukraińskiej i zaangażuje przede wszystkim muzyków ukraińskich. Oprócz koncertu kameralnego (26 czerwca) oraz familijnego z udziałem Sinfonia Varsovia Wind Quintet i smoka Bazylka (25 czerwca) obejmie on także koncerty muzyki elektronicznej Kateryny Zavoloki (25 czerwca) i jazzowy w wykonaniu Vitalii Kyianytsia Trio (26 czerwca).

Koncertom towarzyszyć będzie 26 warsztatów muzycznych i ruchowych.

Program XXII Festiwalu Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu >>>

Sprawdź lokalizację na mapie