null

Z kulturą od najmłodszych lat

Drukuj otwiera się w nowej karcie
trzy dziewczynki zwiedzają wystawę stałą w Muzeum POLIN, jedna z nich wskazuje na ozdobny sufit
Oferta edukacyjna Muzeum POLIN | Autor: Maciej Jaźwiecki

Stołeczni radni poparli wniosek prezydenta o dofinansowaniu wyjść do kina czy muzeum dla każdego ucznia oraz udziału przedszkolaków w wydarzeniach kulturalnych. Na te programy Warszawa przeznaczy 14,3 miliona złotych.

- Po pandemicznej przerwie, na nowo zapraszamy placówki oświatowe do korzystania z miejskiego programu „Klasa w Warszawie. Warszawa z klasą”. W tym roku przeznaczymy 11.5 mln zł dofinansowania na udział każdego ucznia w wydarzeniach naukowych, sportowych, wizyty w muzeach, teatrach czy kinach.

Nie zapominamy również o najmłodszych. Dla nich stworzyliśmy zupełnie nowy program, „Kulturalny przedszkolak”, dzięki któremu dzieciaki będą mogły uczestniczyć w dodatkowych zajęciach kulturalnych – dodaje. – Te programy to nasz sposób na wsparcie dzieci, które szczególnie ucierpiały na pandemii, a także forma wsparcia dla warszawskich rodzin.

– mówi Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Łącznie z programów dofinasowania skorzysta ponad 280 tys. uczniów z miejskich szkół i przedszkoli.

50 zł dla każdego ucznia

Program „Klasa w Warszawie. Warszawa z klasą” rozpoczął się w 2019 roku. Wówczas kwota dofinasowania na jednego ucznia wynosiła 100 zł. W związku z obostrzeniami wprowadzonymi wraz z pandemią COVID-19, zajecie lekcyjne odbywały się zdalnie, a wiele instytucji kulturalnych czy sportowych, zawiesiło swoją działalność. Z tego powodu większość środków przeznaczonych na realizację projektu „Klasa w Warszawie. Warszawa z klasą” nie została wykorzystana przez placówki oświatowe. W 2021 r. kwota dofinasowania została zmniejszona do 50 zł, a rok później, z powodu pandemii koronawirusa i trudnej sytuacji finansowej miasta, program został zwieszony.

Istotną przesłanką, aby wznowić ten program, były przeprowadzone badania wśród warszawskich uczniów i uczennic, które pokazały że jedną z poważniejszych przyczyn kryzysu zdrowia psychicznego po pandemii, był brak kontaktów rówieśniczych, wyalienowanie i trudności w nawiązywaniu nowych kontaktów.

Na powrót projektu „Klasa w Warszawie. Warszawa z klasą” miasto przeznaczy 50 zł dofinansowania na każdego ucznia. Z programu skorzysta ponad 230 tys. dzieci i młodzieży z miejskich szkół i placówek.

Kulturalnie od najmłodszych lat

Z programu dla przedszkolaków, na który Warszawa przeznaczy w tym roku 2,8 mln zł, będą mogły skorzystać wszystkie samorządowe przedszkola i oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych, czyli ponad 55 tys. dzieci w wieku 3-6 lat. „Kulturalny przedszkolak” zakłada udział najmłodszych w koncertach, spotkaniach z artystami, muzykami czy wizyty w instytucjach kultury.