null

Zapomniane reżyserki. Jadwiga Żukowska

Drukuj otwiera się w nowej karcie
13.03.2024 18:00 - 13.03.2024 19:30
Dom Spotkań z Historią, Karowa 20
Spotkanie w Domu Spotkań z Historią z cyklu "Zapomniane reżyserki" - na scenie siedzi prowadząca, w tle za nią ekran z prezentacją. na pierwszym planie - publiczność słuchająca wykładu
Autor: Sara Wojciechowska

Była reżyserką, scenarzystką i montażystką filmów dokumentalnych, związana z łódzką Wytwórnią Filmów Oświatowych. Realizowała filmy dokumentalne o różnorodnej tematyce: o problemach społecznych, sztuce, balecie, a także o dzieciach i dla dzieci. Jadwiga Żukowska jest bohaterką kolejnego spotkania w ramach cyklu „Zapomniane reżyserki. Opowieści o pionierkach polskiego kina”. Spotkanie z transmisją na żywo.

Już w czasach II RP w polskiej branży filmowej pracowało wiele kobiet, w tym cenione reżyserki, scenarzystki i dokumentalistki. Ich przed- i powojenna twórczość to fenomen na skalę światową. Kim były pierwsze polskie reżyserki? Dlaczego dziś często o nich nie pamiętamy?

Sylwetkę Jadwigi Żukowskiej przybliży prof. dr hab. Katarzyna Mąka-Malatyńska.

Jadwiga Żukowska (1926–2008), reżyserka, scenarzystka i montażystka filmów dokumentalnych, związana z łódzką Wytwórnią Filmów Oświatowych. Laureatka ponad 45 nagród przyznawanych na najważniejszych międzynarodowych festiwalach filmów krótkometrażowych, m.in. w Berlinie, Bilbao, Krakowie, Mannheim, Moskwie, Oberhausen, Tampere i Teheranie. Wśród nagrodzonych tytułów znalazł się osobisty obraz „Ze światłem” (1996), który reżyserka poświęciła swoim najbliższym. To bardzo nietypowy, niezwyczajny, oryginalny w pomyśle film. Bez komentarza. Padają w nim jedynie słowa absolutnie niezbędne. Autorka buduje całość z przeplatających się, całkowicie odmiennych w nastroju, dwóch ciągów sekwencji, którym towarzyszy piękna muzyka Józefa Rychlika i przejmujący śpiew Olgi Szwajgier. Realizowała filmy dokumentalne o różnorodnej tematyce: o problemach społecznych, sztuce, balecie, a także o dzieciach i dla dzieci. Poświęcała wiele uwagi stronie wizualnej swoich filmów, które sama montowała.

Źródło: Dom Spotkań z Historią

Wydarzenie zapewnia następujące udogodnienia