null

Dołącz do akcji Żonkile

Drukuj otwiera się w nowej karcie

19 kwietnia, w 78. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN już po raz dziewiąty zorganizuje akcję społeczno-edukacyjną Żonkile. W tym roku w centrum uwagi będą kobiety i ich rola w zrywie z 1943 roku. 

Historia powstania w getcie warszawskim to nie tylko historia walczących mężczyzn. Żydówki w czasie kolportowały nielegalną prasę, zajmowały się  rannymi, były łączniczkami, a także walczyły z bronią w ręku. 

Kim były kobiety aktywne w powstańczej walce, jak zmieniło je powstanie w getcie, co stało się z tymi, które przetrwały wojnę?  Muzeum POLIN zaprasza już w przeddzień rocznicy, w niedzielę 18 kwietnia, na dyskusję o kobietach walczących w kwietniowym zrywie 1943 roku. Sylwia Chutnik, dr Karolina Szymaniak oraz Zuzanna Hertzberg porozmawiają między innymi o tym, czym różnią się wspomnienia walczących kobiet od wspomnień walczących mężczyzn. 

O motywach walki kobiet w powstaniu w getcie warszawskim sporo też będzie w dniu rocznicy, czyli 19 kwietnia. Szczegółowy program na stronie Muzeum POLIN 

Jak dołączyć do akcji Żonkile? Wolontariusze pojawią się przy stacjach metra: Politechnika, Centrum, Świętokrzyska, Ratusz Arsenał oraz dworcach Centralnym i Wileńskim. 

Papierowe żółte kwiaty można też będzie pobrać z bezpiecznych "żonkilomatów" zlokalizowanych w następujących miejscach: 

  • Rondo Waszyngtona / Stadion / kierunek  Centrum
  • Marszałkowska / Hoża / kierunek Mokotów
  • Al. Solidarności / Żelazna / kierunek Centrum
  • Pl. Wilsona / Krasińskiego / przystanek kierunek Centrum
  • Puławska / Różana

Można też skorzystać z szablonów zamieszczonych na stronie Muzeum.

Nie ważne, gdzie będziecie tego dnia. Najważniejsze, że #ŁączyNasPamięć