null

Zbigniew Lengren. Humorysta – wystawa w Muzeum Karykatury

Drukuj otwiera się w nowej karcie
25.06.2022 - 02.10.2022
Czarno-biały rysuenk, mężczyzna palący cygaro siedzi w wygodnie w fotelu, nad nim wróżka wyciąga różne przedmioty zza kartki z napisem "pomysły". Na dole podpis: "Tak to sobie wyobrażają czytelnicy".
Autor: Zbigniew Lengren

Zbigniew Lengren wraca na Brzozową. Lengrenówka to jego dawna pracownia i mieszkanie, które stały się dla Muzeum Karykatury przestrzenią spotkań, edukacji oraz niedużych wydarzeń artystycznych.

W ramach kameralnej wystawy inaugurującej działalność Lengrenówki przypominamy wybór jego prac – rysunki obyczajowe, żarty średniowieczne, wybór z cyklu o profesorze Filutku oraz mnie znane żarty fotograficzne, które nazywał „fotorysunkami”. Wystawa zaaranżowana w przestrzeni dawnego mieszkania jest hołdem dla patrona miejsca, Zbigniewa Lengrena, a także sygnałem, że pamiętamy o nim i chcemy, żeby ta pamięć trwała.

Ważną część spuścizny Zbigniewa Lengrena stanowi twórczość dla dzieci – zarówno książki autorskie z własnymi ilustracjami, jak i ilustracje do książek innych autorów. Rysował również karykatury portretowe (głównie artystów, aktorów, literatów) oraz „portrety liryczne” czy „głowy z wyobraźni” – jak je określał. Zajmował się także fotografią. Tworzył i wystawiał żarty fotograficzne zwane przez niego „fotorysunkami”. 

źródło: Muzeum Karykatury

Sprawdź lokalizację na mapie

Trwa wczytywanie mapy. W przypadku problemów proszę wyczyścić ciasteczka.

map-oracle@1.0.0/js/MapOracleMap.es as MapOracleMap