null

143 książki! Rekord w Nagrodzie Kapuścińskiego

Drukuj otwiera się w nowej karcie
stosy książek pod ścianą
Książki zgłoszone do Nagrody Kapuścińskiego | Autor: Maria Krawczyk

Aż 143 reportaże zgłoszono do tegorocznej Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Tylu tytułów nie nadesłano w żadnej z poprzednich edycji!

W 13. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego zgłoszono 143 książki, z czego 104 zostały napisane po polsku, a 39 to tłumaczenia z dziewięciu języków obcych. 

•    143 książki
•    42 wydawnictwa
•    1 książka wydana nakładem własnym
•    104 książki napisane po polsku
•    39 książek przetłumaczonych 
•    tłumaczenia z 9 języków: angielski (26 książek), hiszpański (3), szwedzki (3), norweski (2), portugalski (1), włoski (1), niemiecki (1), słowacki (1), niderlandzki (1).

Lista książek zgłoszonych do 13. edycji Nagrody >>>

W kwietniu jury pod przewodnictwem Katarzyny Surmiak-Domańskiej ogłosi tytuły 10 reportaży, spośród których zostanie wyłoniona finałowa piątka. Laureata lub laureatkę Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego poznamy w ostatni weekend maja. 

Nagroda za najlepszy reportaż
W tym roku odbędzie się już 13. edycja Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Do jury dołączyło dwoje nowych członków: Wojciech Jagielski, reportażysta i wieloletni korespondent wojenny, oraz Taciana Niadbaj, białoruska poetka i tłumaczka, która stała na czele zdelegalizowanego przez Łukaszenkę Pen Clubu na Białorusi. Przewodniczącą jury jest Katarzyna Surmiak-Domańska, reportażystka Gazety Wyborczej, William R. Brand, tłumacz i pierwszy agent literacki Kapuścińskiego, oraz dziennikarka i redaktorka Elżbieta Sawicka, wieloletnia szefowa działu kultury „Rzeczpospolitej". Sekretarzynią jest Maria Krawczyk, redaktorka i psychoterapeutka.

Miasto Stołeczne Warszawa jest organizatorem i fundatorem Nagrody, a patronat honorowy sprawuje Alicja Kapuścińska, żona pisarza. Konkurs współorganizuje redakcja „Gazety Wyborczej”.