null

Wystawa: Zgruzowstanie Warszawy 1945–1949

Drukuj link otwiera się w nowej karcie
30.03.2023 12:00 - 03.09.2023 20:00
akcja odgruzowywania pałacu Blanka na Placu Teatralnym, widoczne gruzy budynków i ludzie-gapie
Plac Teatralny w Warszawie, 1945 r. | Autor: Zofia Chomętowska

W Muzeum Warszawy trwa wystawa, która w nowym świetle pokazuje proces powojennej odbudowy stolicy. Zaprezentowanych zostało ponad pół tysiąca obiektów - elementy rzeźb i architektury, kafle piecowe czy ceramika, a także materiały używane do odbudowy: cegły rozbiórkowe i gruzobeton. Ekspozycja będzie czynna do 3 września.

Warszawa powstała z gruzów. Dosłownie – gruz był podstawowym materiałem budowlanym, a praca w ruinach codziennością. Powojenna odbudowa była procesem złożonym, czasochłonnym i wymagającym ogromnych nakładów pracy. Wpłynęła nie tylko na architekturę miasta, lecz także na jego krajobraz przestrzenny oraz odradzające się w nim relacje społeczne i ekonomiczne.

Wystawa Zgruzowstanie Warszawy 1945–1949 jest nowym spojrzeniem na mit odradzającej się po wojnie stolicy i jedną z najbardziej fascynujących kart jej historii. Ekspozycja odpowie też na pytanie, co stało się z ok. 22 milionami metrów sześciennych gruzu, które po wojnie pokrywały niemal całą Warszawę. 

Wystawa w Muzeum Warszawy trwa od 30 marca do 3 września 2023 r. Towarzyszy jej bogaty program wydarzeń – oprowadzań, spacerów, wykładów, pokazów filmowych. 

Sprawdź lokalizację na mapie