null

Niewielkie resztki z Solnej. Wystawa w ŻIH

Drukuj otwiera się w nowej karcie
09.11.2023 18:00 - 29.12.2023 18:00
Żydowski Instytut Historyczny, Tłomackie
Rysunek przedstawiający twarz - czarna kreska na kremowym tle
Autor: Izaak Celnikier

Żydowski Instytut Historyczny zaprasza na wystawę poświęconą powojennej, powstającej na styku socrealizmu z estetyką Arsenału, młodzieńczej twórczości Izaaka Celnikiera z lat 1946-1964. Wielki artysta żydowski, urodzony w Warszawie, był wychowankiem Domu Sierot Janusza Korczaka i ocalał z Zagłady. To będzie pierwsza ekspozycja jego wczesnych dzieł.

Niedługo przed wyjazdem do Francji w 1957 r. Izaak Celnikier nawiązał współpracę z wydawnictwem „Idisz Buch”. Stworzył ilustracje do jidyszowych publikacji: Ojsgewełte werk (Dzieł wybranych) Abrahama Rejzena i Lider (Wierszy) Dawida Sfarda – publikacji jak dotąd nietłumaczonych na język polski. Ilustracje, których Celnikier nigdy w ostatecznej publikacji nie widział, ponieważ zostały wydane po jego wyjeździe z Polski, zawierają zakodowane treści odnoszące widza do biografii artysty.

Rysunki tworzą tym samym równoległą narrację względem tekstu, który ilustrują. W swoim dziele Celnikier projektował osobiste doświadczenie Zagłady na historie Rejzena pochodzące z czasów wcześniejszych, niektóre zaś opowiadania interpretował jako prefigurację Zagłady i dawał temu wyraz w tworzonych ilustracjach.

Wystawa będzie próbą odczytania biografii Celnikiera w ilustracjach do jidyszowych opowiadań i wierszy. Prześledzimy w jaki sposób te tworzone przed wyjazdem z Polski rysunki można odczytywać jako szkice do wielkoformatowych obrazów tworzonych już we Francji, a odwołujących się do jednego pierwowzoru – obrazów z getta utrwalonych w pamięci artysty.

Kuratorką wystawy jest Zuzanna Benesz-Goldfinger.

Źródło: Żydowski Instytut Historyczny