null

Znamy laureata konkursu Nagroda POLIN 2021

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Na scenie w Muzeum POLIN stoją z kwiatami i dyplomami w ręku: laureat i osoby wyróżnione Nagrodą POLIN 2021 oraz osoby wręczające nagrody.
Autor: M. Jaźwiecki/ POLIN

Laureatem Nagrody został Dariusz Popiela, działacz Sądeckiego Sztetla, autor projektu "Ludzie, nie liczby", w ramach którego na cmentarzach upamiętniane są z imienia i nazwiska ofiary Holocaustu.

Kapituła konkursu doceniła Dariusza Popielę za upamiętnienie z imienia i nazwiska ponad 5 000 ofiar Zagłady z Krościenka nad Dunajcem, Grybowa, Czarnego Dunajca i Nowego Targu, za niesamowitą energię do działania i inspirowanie innych do podejmowania aktywności w obszarze ochrony pamięci.

Podczas finału konkursu, który odbył się w Muzeum POLIN oraz w mediach społecznościowych instytucji, przyznano również wyróżnienia. Otrzymały je Urszula Antosz-Rekucka z Mszany Dolnej, Urszula Rybicka z Wrocławia oraz Inga Marczyńska, działająca w Małopolsce i na Podkarpaciu.

Od 2015 roku laureatami Nagrody POLIN są osoby lub organizacje, które swoimi działaniami chronią pamięć o historii polskich Żydów oraz przyczyniają się do kształtowania wspólnej przyszłości, wzajemnego zrozumienia i szacunku pomiędzy Polakami a Żydami.

Konkurs składa się z dwóch etapów: w pierwszym zgłoszenia są zbierane i weryfikowane, a w drugim laureata Nagrody POLIN wyłania kapituła.

Zachęcamy do obejrzenia rozmowy z laureatem Nagrody.

Podczas finału konkursu Nagroda POLIN 2021, dyrektor Zygmunt Stępiński ogłosił także laureata Nagrody Specjalnej. Został nim Zbigniew Nosowski, Przewodniczący Komitetu Pamięci Żydów Otwockich i Karczewskich, redaktor naczelny pisma "Więź".