Warszawa Hartwiga. Hartwig Warszawy - wystawa

18.11.2023 12:00 - 18.02.2024 19:00
ZODIAK Warszawski Pawilon Architektury, Pasaż Wiecha 4

Zodiak Warszawski Pawilon Architektury zaprasza na wystawę „Warszawa Hartwiga. Hartwig Warszawy”. Zaprezentowane zostaną fotografie Edwarda Hartwiga (1909–2003), ukazujące miasto stołeczne w różnych momentach jego bogatej historii. Wydarzenie współfinansuje m.st. Warszawa.

Edward Hartwig nazywany jest „ojcem polskiej fotografii” i „najważniejszym polskim fotografem”. Najbardziej rozpoznawalnym motywem są jego słynne wierzby oraz pejzaże z różnych zakątków Polski; jest on także znany ze znakomitych portretów, w tym wybitnych fotografii teatralnych.

Zdjęcia Warszawy to temat, który pozostaje nadal poniekąd na uboczu zainteresowania twórczością fotografa, chociaż to właśnie to miasto przez blisko sześć dekad było nie tylko miejscem jego życia i pracy, ale również ważnym źródłem artystycznych poszukiwań i inspiracji.

Wystawa w Zodiaku jest prezentacją zdjęć, które są wyrazem wieloaspektowego zainteresowania Hartwiga Warszawą i jej ciągłą zmiennością.

Zmiany zachodzące w przestrzeni miejskiej mają swoje odzwierciedlenie w twórczości fotografa. Wraz z Hartwigiem przechodzimy przez „różne Warszawy” - widzimy powojenną odbudowę, modernizacyjny wysiłek kolejnych dekad, postmodernistyczną barwność i transformacyjną rzeczywistość. Mamy nadzieję, że twórczość Edwarda Hartwiga może być głosem w dyskusji o Warszawie, jej przeszłości, ale również przyszłości.

Źródło: FB Zodiaku