null

Żydowskie Herstorie: Trzeci front

Drukuj otwiera się w nowej karcie
08.11.2023 18:00 - 08.11.2023 19:30
Grafika zapowiadająca spotkanie Żydowskie Herstorie
Cykl "Żydowskie Herstorie"

Żydowski Instytut Historyczny zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu „Żydowskie Herstorie”. Tym razem Anna Kowalczyk porozmawia z dr Agnieszką Żółkiewską o strategiach przetrwania kobiet żydowskich w getcie warszawskim. Wydarzenie będzie transmitowane online.

W getcie każdego dnia toczyła się walka o przetrwanie. Brali w niej udział nie tylko żydowscy mężczyźni, ale także (a może przede wszystkim) żydowskie matki, siostry, żony i córki. Doniosłą rolę, jaką odegrały kobiety w dziejach zamkniętej dzielnicy żydowskiej w Warszawie, potwierdzają słowa Emanuela Ringelbluma: „Przyszły historyk będzie musiał poświęcić odpowiednią kartę żyd[owskiej] kobiecie podczas wojny. Zajmie ona ważne miejsce w dziejach Żydów dzięki swej dzielności i wytrzymałości, dzięki którym tysiące rodzin mogły przetrwać te okropne czasy”. Ten „kobiecy” wymiar historii getta warszawskiego jest wciąż słabo poznany i zbadany, a przy tym mocno niedowartościowany i zdepersonalizowany, dlatego poświęcimy mu listopadowe spotkanie.

“Żydowskie Herstorie” to cykl czterech comiesięcznych spotkań z badaczkami i naukowczyniami Żydowskiego Instytutu Historycznego skupiony wokół losów kobiet żydowskich na ziemiach polskich.