null

Żydzi w USA – Amerykanie uprzywilejowani? – Żydowskie ABC w Muzeum POLIN

Drukuj otwiera się w nowej karcie
27.10.2022 18:00 - 27.10.2022 20:00
Zdjęcie bohatera.

W rozmowie z byłym Ambasadorem RP w USA, dr. Ryszardem Schnepfem, podyskutujemy o wewnętrznej różnorodności i znaczeniu społeczności żydowskiej w Ameryce. Czy słusznie przypisuje się jej uprzywilejowany status w porównaniu z innymi ważnymi amerykańskimi mniejszościami?

Żydzi amerykańscy wywierają duży wpływ na to, jak funkcjonują społeczności diaspory żydowskiej na całym świecie. W samych Stanach Zjednoczonych Żydzi uważani są za elitarną część społeczeństwa.

Dlaczego wydaje się, że ta grupa zajmuje wyjątkowe miejsce w nauce, biznesie, polityce czy kulturze popularnej rodem z USA? Czy uzasadnione jest twierdzenie o dużym wpływie "żydowskiego lobby", gwarantującego szczególne, strategiczne relacje między USA a Izraelem? Jak wygląda samoorganizacja i aktywizm tej społeczności na różnych polach działalności publicznej? Czym dla Żydów amerykańskich jest pamięć o Zagładzie i czy czują się zagrożeni antysemityzmem? W październikowej odsłonie "Żydowskiego ABC" przyjrzymy się temu najsilniejszemu ośrodkowi diaspory. Spotkanie poprowadzi gospodarz cyklu Piotr Kowalik.

Żydowskie ABC w Muzeum POLIN

Sprawdź lokalizację na mapie