• Artykuł

  Szanowna Pani, bardzo dziękuję za Pani list. Mam nadzieję, że żywe reakcje na niego oraz moja odpowiedź sprawią, że dotychczasowe dobre praktyki m.st. Warszawy w zakresie zasad organizacji konkursów na dyrektorki i dyrektorów samorządowych instytucji kultury będą szerzej znane opinii publicznej. Pani list zawiera szereg wątków związanych ze współczesnymi wyzwaniami społecznymi i politycznymi, problemem prekariatu, przemocowości w instytucjach kultury, sytuacji artystki i artysty w...

 • Artykuł

  Od piwnic po strych Muzeum Warszawy wypełnione jest pamiątkami po ludziach i wydarzeniach. Znajdziecie tu i dzieła sztuki, i przedmioty codziennego użytku, często dość niepozorne. Ich wartość trudno oszacować, ale wiemy jedno – wszystkie one poruszają nasze serca i wyobraźnię. Wiele z nich to dary warszawiaków i warszawianek, oddane do Muzeum jako najcenniejsze rzeczy, które przetrwały po poprzednich pokoleniach. Te przedmioty uszły cało, a czasem cudem, z historycznych opresji. ...

 • Artykuł

  Wczoraj podczas uroczystej gali w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej wręczono nagrody i wyróżnienia dla finalistów XVIII Konkursu Chopinowskiego.

 • Artykuł

  Już dziś w nocy po raz trzeci odbędzie się Noc Księgarń, wyjątkowe wydarzenie z udziałem ponad stu kameralnych księgarń z całej Polski, w tym blisko 30 w stolicy. Akcji patronuje prezydent m. st. Warszawy.

 • Artykuł

  Warszawa na niemal 3 tygodnie stała się stolicą światowej pianistyki. 200 interpretacji kompozycji Fryderyka Chopina przez 87 pianistek i pianistów z 17 krajów w ciągu 15 dni przesłuchań.

 • Artykuł

  Spośród 105 nadesłanych książek jury nominowało 10 tytułów do Nagrody Historycznej m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego. Laureata lub laureatkę poznamy na początku grudnia.

 • Artykuł

  Warszawa – miasto wielu wymiarów, struktur i zależności. Na co dzień zauważamy głównie te, które nas dotyczą: czy w okolicy jest dość ławek, koszy, czy na Twoje osiedle dojeżdża komunikacja miejska. Chcesz wiedzieć, jakie mechanizmy rządzą funkcjonowaniem miasta? Chcesz poprawić swoją skuteczność i mieć wpływ na to, jak Ci się tu żyje?

 • Artykuł

  Ogłosiliśmy konkurs na dyrektora/dyrektorkę żoliborskiego teatru. Na zgłoszenia czekamy do 30 listopada.

 • Artykuł

  Mazovia Warsaw Film Commission oraz Mazowiecki Instytut Kultury, czekają na scenariusze pełnometrażowych filmów fabularnych, których akcja dzieje się w Warszawie lub na Mazowszu. Konkurs dedykownany jest dla projektów na wczesnym etapie rozwoju, które dzięki mentoringowi scenariuszowemu będą miały szansę na rozwinąć swój potencjał. Nadesłane projekty oceni Jury konkursu, które przyzna od 3 do 5 nagród w postaci profesjonalnego mentoringu scenariuszowego. Termin nadsyłania...

 • Artykuł

  Na uroczystej gali kończącej 37. Warszawski Festiwal Filmowy wręczono nagrody dla twórczyń i twórców filmowych z całego świata. W Konkursie Międzynarodowym zwycięzcą Warsaw Grand Prix (nagrody fundowanej przez m.st. Warszawa) został rumuński film „Cud” Bogdana George'a Apetriego. W tej kategorii przyznano także nagrodę za reżyserię, którą otrzymali Rodrigo Plá i Laura Santullo za „Ten drugi Tom”.