• Artykuł

1 grudnia to początek 16. edycji Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. Od dziś każdy może zgłosić ulubione, ostatnio wydane książki i to aż w pięciu kategoriach.

• Artykuł

Piotr Sadzik został nowym członkiem jury, któremu przewodniczy Justyna Sobolewska. Jest filozofem literatury, krytykiem literackim, eseistą i wykładowcą na Wydziale Polonistyki UW. Spod jego pióra wyszły „Regiony pojedynczych herezji. Marańskie wyjścia w prozie polskiej XX wieku” i „Widma Derridy” (wraz z Agatą Bielik-Robson).

• Artykuł

23 października, podczas spotkania na Festiwalu Nowe Oświecenie w Ursynowskim Centrum Kultury „Alternatywy”, pisarz Wiesław Myśliwski odebrał z rąk radnej m.st. Warszawy Ewy Janczar Odznakę Honorową Zasłużonego dla Warszawy. Rada Miasta przyznała ją na październikowej sesji.

• Artykuł

Od 15 lat podpowiadamy, co warto czytać! Jubileusz Nagrody Literackiej m.st. Warszawy jest doskonałą okazją do rozmowy o literaturze i twórcach. Gospodynią podcastu jest Sylwia Głuszak, redaktorka i animatorka kultury.

• Artykuł

23 października Wiesław Myśliwski będzie gościem festiwalu w Ursynowskim Centrum Kultury „Alternatywy”. Zapraszamy na spotkanie "Potęga gołego życia – filozofia losu". To wyjątkowa okazja, ponieważ laureat naszej Nagrody rzadko spotyka się z czytelnikami.

• Artykuł

W eseju, który ukazał się na stronie dwutygodnik.com Joanna Mąkowska przybliża 3 tomiki autorstwa Tomasza Bąka wydane w 2021 roku. Wśród nich znalazł się „O, tu jestem”, za który poeta został w tym roku wyróżniony naszą Nagrodą.

• Artykuł

Autorka nagrodzonej w tej edycji „Tkaczki chmur” jest antropolożką kultury, muzykantką, opowiadaczką, autorką projektu „Nieuchronne” i serii podcastów radiowej Dwójki „Między światem a zaświatem”. Książkę stworzyła wspólnie z ilustratorką Marianną Sztymą.

• Artykuł

Zapraszamy do lektury felietonu Grzegorza Piątka pt. „Węzełek”. Nasz dwukrotny laureat pisze w nim o tegorocznym zwycięzcy w kategorii książka o tematyce warszawskiej. Artykuł jest częścią wspólnego cyklu Nagrody Literackiej oraz magazynu Dwutygodnik.

• Artykuł

W ramach współpracy z naszym tegorocznym Partnerem - magazynem „Dwutygodnik” powstają teksty dedykowane współczesnej literaturze, m.in. dziecięcej, warszawskiej czy poezji.

• Artykuł

W kategorii literatura dziecięca (tekst i ilustracje) bezkonkurencyjna okazała się „Tkaczka chmur” Katarzyny Jackowskiej-Enemuo (tekst) i Marianny Sztymy (ilustracje) z wydawnictwa Albus. Autorka tekstu jest antropolożką kultury, muzykantką, opowiadaczką, autorką projektu „Nieuchronne” i serii podcastów radiowej Dwójki „Między światem a zaświatem”. Marianna Sztyma za swoje ilustracje była parokrotnie wyróżniana w konkursie Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY i konkursie Najpiękniejsze Książki Roku