Jury Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego

Katarzyna Surmiak-Domańska ‒ Przewodnicząca Jury
Reporterka, romanistka. 
Od ponad 20 lat pracuje w „Gazecie Wyborczej”. W latach 2012‒2013 prowadziła program „Hot Doc” poświęcony kinu dokumentalnemu w telewizji Planete Plus. Autorka m.in. książek: „Mokradełko” (2012), która znalazła się w finale Nagrody Literackiej NIKE i została zinscenizowana w Teatrze Nowym w Poznaniu przez Mikołaja Grabowskiego; „Ku Klux Klan. Tu mieszka miłość” (2015, wyd. II zmienione 2020) ‒ nominowana do NIKE, Nagrody im. Beaty Pawlak i Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego oraz „Kieślowski. Zbliżenie” (2018), książki finalistki Górnośląskiej Nagrody Literackiej Juliusz, wyróżnionej Nagrodą Newsweeka im. Teresy Torańskiej.
Od założenia Polskiej Szkoły Reportażu w 2010 r. współpracuje z nią jako wykładowczyni i tutorka.
Mieszka w Warszawie i w Puszczy Białowieskiej.


William R. Brand
Tłumacz, autor filmów dokumentalnych, absolwent uniwersytetów Pittsburgh i Rochester. 
Był pierwszym agentem literackim Ryszarda Kapuścińskiego. Przełożył na język angielski, wraz z Katarzyną Mroczkowską-Brand, „Cesarza” (1983), „Szachinszacha” (1985) i „Jeszcze dzień życia” (1986). Przetłumaczył także „Wojnę futbolową” (1990) i „Busz po polsku” (2017). Jest autorem filmów dokumentalnych, m.in. „Jestem polskim Żydem” (z Jerzym Ridanem) i „The Unexpected Guest” (we współpracy z Markiem Rostworowskim). 
Od ponad trzydziestu lat pracuje na rzecz przedstawiania prawdy o Polsce, w tym szczególnie z historii II wojny światowej na potrzeby czytelników anglojęzycznych (współpraca z Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz Międzynarodowym Centrum Nauczania o Holokauście). 
Został wyróżniony nagrodą Fundacji Kultury Polskiej (1990) i Nagrodą Translatorską dla Tłumaczy Ryszarda Kapuścińskiego za całokształt twórczości (2017).
Mieszka w Krakowie.


Julia Fiedorczuk
Poetka, pisarka, tłumaczka, adiunktka w Instytucie Anglistyki UW.
Zadebiutowała w 2000 r. tomem „Listopad nad Narwią”, za który otrzymała nagrodę Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek. Autorka zbiorów wierszy, książek poetyckich, powieści, opowiadań i książek eseistycznych, m.in. nominowanej do nagrody Nike „Nieważkości” (2015), laureatka Nagrody im. Wisławy Szymborskiej za tom „Psalmy” (2018) i austriackiej nagrody Huberta Burdy (2005). W 2020 r. nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazała się jej najnowsza powieść „Pod słońcem” - książka została nominowana do Nagrody im. Juliana Tuwima i Nagrody im. Wiesława Kazaneckiego. Jej utwory zostały przełożone na ponad 20 języków, w tym walijski, japoński i islandzki. Razem z Gerardo Beltránem prowadzi portal www.ekopoetyka.com. Współtwórczyni i autorka programu Szkoły Ekopoetyki działającej przy Instytucie Reportażu w Warszawie. 
Mieszka w Warszawie i Serocku.


Abel Murcia
Hiszpański poeta, tłumacz, leksykograf i fotograf. 
Dyrektor Instytutu Cervantesa w Warszawie (2003‒2008), Krakowie (2008‒2014) i Moskwie (2014‒2019). Od września 2019 ponownie dyrektor Instytutu Cervantesa w Warszawie.
Opublikował osiem tomików wierszy, przełożonych na włoski, litewski, angielski, portugalski, rosyjski, rumuński i polski. Tłumacz literatury polskiej na hiszpański, przekładał m.in. Julię Hartwig, Wisławę Szymborską, Ewę Lipską, Ryszarda Kapuścińskiego, Witolda Szabłowskiego i Olgę Tokarczuk. W 2021 r. ukazało się jego (wraz z Katarzyną Mołoniewicz) najnowsze tłumaczenie ‒ „Niezwyciężonego” Stanisława Lema. W tym samym roku wydał także (wraz z Gerardem Beltránem) dwujęzyczną antologię wierszy polskich poetek współczesnych „Luz que fue sombra”.
W latach 2013–2018 był jurorem Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. 
Odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Członek Acett (Niezależna Sekcja Tłumaczy przy Stowarzyszeniu Pisarzy Hiszpańskich) i członek honorowy Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.
Mieszka w Warszawie.


Elżbieta Sawicka
Dziennikarka i redaktorka, absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim. 
W latach 1990‒2007 pracowała w „Rzeczpospolitej” (szefowa Działu Kultury, redaktor dodatków „Plus Minus” i „Rzecz o Książkach”). Współpracowała z „Odrą”, „Zeszytami Literackimi” i rosyjskojęzycznym miesięcznikiem „Nowaja Polsza”. W latach 2009‒2012 redaktor naczelna portalu Culture.pl, wydawanego przez Instytut Adama Mickiewicza. Autorka ponad stu wywiadów, głównie z pisarzami. Opublikowała „Przystanek Europa. Rozmowy nie tylko o literaturze” (1996), „Widok z wieży. Rozmowy z Gustawem Herlingiem-Grudzińskim” (1997), z córką Zofią Sawicką „Symbole polskiej kultury” (2014). Wywiady jej autorstwa weszły do książki „Czesław Miłosz. Rozmowy polskie 1979‒1998” (2006) oraz „Nasze histerie, nasze nadzieje. Spotkania z Tadeuszem Konwickim” (2013). 
Odznaczona medalem Gloria Artis (2005), laureatka Pikowego Lauru (2006) Polskiej Izby Książki. Należy do Polskiego PEN Clubu i Towarzystwa Dziennikarskiego.
Mieszka w Warszawie.


Maria Krawczyk ‒ Sekretarzyni Jury
Redaktorka, tłumaczka, absolwentka Polonistyki i Neofilologii na Uniwersytecie Warszawskim oraz Szkoły Filozoficznej Tadeusza Gadacza Collegium Civitas.
Wieloletnia redaktorka literatury faktu, redaktor prowadząca kwartalnika „Karta”, sekretarzyni zespołu merytorycznego wystawy stałej Muzeum PRL-u w Nowej Hucie.
Współpracowała m.in. z miesięcznikiem „Więź”, Krytyką Polityczną, Teatrem Studio, Muzeum Plakatu w Wilanowie, Domem Spotkań z Historią, Centrum Badań nad Zagładą Żydów oraz Polską Akcją Humanitarną. 
Z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego związana od 2019 r.
Mieszka w Warszawie.