Jury Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego

Katarzyna Surmiak-Domańska ‒ Przewodnicząca Jury
Reporterka, romanistka. Od ponad 20 lat pracuje w „Gazecie Wyborczej”. W latach 2012‒2013 prowadziła program „Hot Doc” poświęcony kinu dokumentalnemu w telewizji Planete Plus. Autorka m.in. książek: „Mokradełko” (2012), która znalazła się w finale Nagrody Literackiej NIKE i została zinscenizowana w Teatrze Nowym w Poznaniu przez Mikołaja Grabowskiego; „Ku Klux Klan. Tu mieszka miłość” (2015, wyd. II zmienione 2020) ‒ nominowana do NIKE, Nagrody im. Beaty Pawlak i Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego oraz „Kieślowski. Zbliżenie” (2018), książki finalistki Górnośląskiej Nagrody Literackiej Juliusz, wyróżnionej Nagrodą Newsweeka im. Teresy Torańskiej, oraz „Czystki” (2021). Od założenia Polskiej Szkoły Reportażu w 2010 r. współpracuje z nią jako wykładowczyni i tutorka. Mieszka w Warszawie i w Puszczy Białowieskiej.

William R. Brand
Amerykański tłumacz, autor filmów dokumentalnych, absolwent uniwersytetów Pittsburgh i Rochester. Był pierwszym agentem literackim Ryszarda Kapuścińskiego. Przełożył na język angielski, wraz z Katarzyną Mroczkowską-Brand, „Cesarza” (1983), „Szachinszacha” (1985) i „Jeszcze dzień życia” (1986). Przetłumaczył także „Wojnę futbolową” (1990) i „Busz po polsku” (2017). Jest autorem filmów dokumentalnych, m.in. „Jestem polskim Żydem” (z Jerzym Ridanem) i „The Unexpected Guest” (we współpracy z Markiem Rostworowskim). Od ponad trzydziestu lat pracuje na rzecz przedstawiania prawdy o Polsce, w tym szczególnie z historii II wojny światowej na potrzeby czytelników anglojęzycznych (współpraca z Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz Międzynarodowym Centrum Nauczania o Holokauście). Został wyróżniony nagrodą Fundacji Kultury Polskiej (1990) i Nagrodą Translatorską dla Tłumaczy Ryszarda Kapuścińskiego za całokształt twórczości (2017). Mieszka w Krakowie.


Wojciech Jagielski
Pisarz, dziennikarz. Jako depeszowiec i reporter Polskiej Agencji Prasowej (1986‒1991 i 2012‒17), „Gazety Wyborczej” (1991‒2012) i „Tygodnika Powszechnego” (od 2017 roku) pisze o Afryce, Kaukazie oraz Azji Środkowej i Południowej. Naoczny świadek większości najważniejszych wydarzeń z przełomu wieków. Razem z wybitnym fotografem Krzysztofem Millerem tworzyli tandem reporterski, jeżdżąc wiele lat w rejony konfliktów zbrojnych. Jagielski jest autorem książek reporterskich „Dobre miejsce do umierania” (1994), „Modlitwa o deszcz” (2002), „Wieże z kamienia” (2004), „Nocni wędrowcy” (2009), „Wypalanie traw” (2012), „Trębacz z Tembisy” (2013), „Wszystkie wojny Lary” (2015), „Na wschód od zachodu” (2018), „Strona świata” (2020). Wyróżniony m.in. nagrodą im. księdza Józefa Tischnera (2003).
Mieszka na Mazurach i na warszawskiej Pradze.


Taciana Niadbaj
Białoruska poetka, tłumaczka, menadżerka projektów kulturalnych, obrończyni praw człowieka, doktor nauk humanistycznych. Urodziła się w 1982 roku w Połocku (Białoruś). Ukończyła Wydział Filologiczny Białoruskiego Uniwersytetu Państwowego, obroniła magisterium na Europejskim Uniwersytecie Humanistycznym i ukończyła studia doktoranckie na UMCS w Lublinie.
Jest laureatką Nagrody „Debiut” im. Maksima Bahdanowicza, którą otrzymała za pierwszą książkę poetycką – tomik poezji „Syreny śpiewają jazz” (2015). W latach 2017‒2019 była prezeską, a od 2019 jest wiceprezeską Białoruskiego PEN Clubu, zdelegalizowanego przez wladze białoruskie w sierpniu 2021 roku. Mieszka w Polsce.


Elżbieta Sawicka
Dziennikarka i redaktorka, absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim.
W latach 1990‒2007 pracowała w „Rzeczpospolitej” (szefowa Działu Kultury, redaktor dodatków „Plus Minus” i „Rzecz o Książkach”). Współpracowała z „Odrą”, „Zeszytami Literackimi” i rosyjskojęzycznym miesięcznikiem „Nowaja Polsza”. W latach 2009‒2012 redaktor naczelna portalu Culture.pl, wydawanego przez Instytut Adama Mickiewicza. Autorka ponad stu wywiadów, głównie z pisarzami. Opublikowała „Przystanek Europa. Rozmowy nie tylko o literaturze” (1996), „Widok z wieży. Rozmowy z Gustawem Herlingiem-Grudzińskim” (1997), z córką Zofią Sawicką „Symbole polskiej kultury” (2014). Wywiady jej autorstwa weszły do książki „Czesław Miłosz. Rozmowy polskie 1979‒1998” (2006) oraz „Nasze histerie, nasze nadzieje. Spotkania z Tadeuszem Konwickim” (2013). Odznaczona medalem Gloria Artis (2005), laureatka Pikowego Lauru (2006) Polskiej Izby Książki. Należy do Polskiego PEN Clubu i Towarzystwa Dziennikarskiego. Mieszka w Warszawie.


Maria Krawczyk ‒ Sekretarzyni Jury
Redaktorka, tłumaczka, psychoterapeutka, absolwentka Polonistyki i Neofilologii na Uniwersytecie Warszawskim oraz Szkoły Filozoficznej Tadeusza Gadacza Collegium Civitas. Wieloletnia redaktorka literatury faktu, redaktor prowadząca kwartalnika „Karta”, sekretarzyni zespołu merytorycznego wystawy stałej Muzeum PRL-u w Nowej Hucie. Współpracowała m.in. z miesięcznikiem „Więź”, Krytyką Polityczną, Teatrem Studio, Muzeum Plakatu w Wilanowie, Domem Spotkań z Historią, Centrum Badań nad Zagładą Żydów oraz Polską Akcją Humanitarną. Z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego związana od 2019 r.
Mieszka w Warszawie.

 

Członkowie jury Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego w poprzednich latach:

Joanna Bator, Ewa van Bergen-Makała, Anders Bodegård, Dorota Danielewicz, Maciej J. Drygas, Bożena Dudko, Julia Fiedorczuk, Magdalena Grochowska, Mariusz Kalinowski, Tomasz Łubieński, Piotr Mitzner, Katarzyna Nowak, Lidia Ostałowska, Iwona Smolak, Tadeusz Sobolewski, Abel A. Murcia Soriano, Olga Stanisławska, Małgorzata Szejnert, Nina Witoszek, Maciej Zaremba Bielawski.