Kalendarz wydarzeń

  • Wola 1944: Wymazywanie. Ludobójstwo i sprawa Reinefartha – wystawa w Muzeum Powstania Warszawskiego

    Czarne, białe i czerwone napisy na tle archiwalnego zdjęcia.

    W pierwszych dniach Powstania Warszawskiego na Woli doszło do zbrodni o znamionach ludobójstwa. Między 5 a 7 sierpnia 1944 r., wykonując rozkaz Adolfa Hitlera i Heinricha Himmlera, Niemcy zamordowali od 15 do 60 tys. osób: mężczyzn, kobiet i dzieci. Zbrodni dokonali żołnierze i policjanci, którymi dowodził Grupenführer SS Heinz Reinefarth...

    źródło: kultura.um.warszawa.pl

  • Niedenthal - wystawa w Domu Spotkań z Historią

    Na czarnym tle kilka zdjęć autorstwa Chrisa Niedenthala. Biały napis Niedenthal 13.10.2022-7.04.2023 Wstęp wolny

    Ponad 200 zdjęć wybranych przez Annę Brzezińską i Katarzynę Puchalską znalazło się na wystawie, ukazującej dorobek wybitnego fotografa Chrisa Niedenthala, podsumowującej 50 lat jego działalności jako fotoreportera.

    źródło: kultura.um.warszawa.pl

  • EkoEksperymentarium – wystawa w Muzeum Warszawskiej Pragi

    Grafika przedstawiająca dziecko o blond włosach z rakietą tenisową. Obok na niebiesko tekst: "Eko Eksperymentarium ".

    Od 17 listopada Muzeum Warszawskiej Pragi będzie gościć stworzoną przez zespół kuratorski Mamy Projekt wystawę EkoEksperymentarium. Przybliża ona proste sposoby na to, jak być eko w domu na co dzień. W salonie będziemy szukać sposobów na oszczędzanie energii, w łazience dbać o każdą kroplęwody, w kuchni dzielić się sposobami na gotowanie zero waste, a w sypialni przeglądać rzeczy i zastanawiać nad tym, dlaczego warto mieć mniej.

    źródło: kultura.um.warszawa.pl

  • Biuro Odbudowy Ukrainy – wystawa w Muzeum Warszawy

    Na jasnym tle narysowane beżowe geometryczne kształty. Czarny napis Biuro Odbudowy Ukrainy (także w wersji ukraińskiej)

    Wystawa - projekt architekta i artysty Petra Vladimirova - pokazuje zagadnienia, z którymi mierzą się osoby zaangażowane w odbudowę Ukrainy.

    źródło: kultura.um.warszawa.pl

  • Abakanowicz. Konfrontacje – wystawa w Zamku Królewskim

    Grafika na której można dojrzeć kształt ludzkich nóg. Obok tekst: "Abakanowicz. Konfrontacje, 1 grudnia - 19 lutego".

    Surowe formy sztuki współczesnej umiejscowione w zabytkowym, osiemnastowiecznym wnętrzu to zestawienie niecodzienne, uruchamiające całą gamę dodatkowych znaczeń. Właśnie taki charakter będzie mieć wystawa prac Magdaleny Abakanowicz – jednej z najważniejszych polskich artystek drugiej połowy XX w. prezentowana w historycznych murach Biblioteki Królewskiej – jedynego w pełni autentycznego, ocalałego z pożogi wojennej pomieszczenia Zamku Królewskiego w Warszawie.

    źródło: kultura.um.warszawa.pl

  • Malarki warszawskie. Szkice ze sztuki zwanej naiwną – wystawa w Muzeum Etnograficznym

    Obraz przedstawia pomnik Chopina w Łazienkach.

    Wystawa „Malarki warszawskie” to opowieść o pełnych pasji kobietach, którym sens życia nadało tworzenie sztuki. Jej bohaterkami są: Maria Korsak, Leokadia Płonkowa, Halina Walicka i Łucja Mickiewicz.

    źródło: kultura.um.warszawa.pl

  • Zwrot ku światłu. Max Liebermann w Łazienkach Królewskich

    Obraz: Max Liebermann, "Pejzaż parkowy", olej na płótnie.

    Prace Maxa Liebermanna, jednego z najważniejszych twórców niemieckiego impresjonizmu, prezentowane będą w Muzeum Łazienki Królewskie od 15 grudnia 2022 r. do 2 kwietnia 2023 r. Na ekspozycję złożą się dwa obrazy powstałe w końcowym etapie działalności artysty - "Pejzaż parkowy" oraz "Autoportret".

    źródło: kultura.um.warszawa.pl

  • Beyond Curie - wystawa w Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie

    Na biało-żółtym tle czarno-białe zdjęcie pracującej Marii Skłodowskiej-Curie przy specjalistycznym aparacie. Napis "Beyond Curie 1911 radium"

    Wystawa czasowa honorująca 41 kobiet, z których 16 otrzymało Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii, fizyki i medycyny lub fizjologii.

    źródło: kultura.um.warszawa.pl

  • Fikaj z Koziołkiem Matołkiem - wystawa w Muzeum Karykatury

    Na niebieskim tle narysowany Koziołek Matołek w czerwonych spodenkach i rękawiczkach siedzący na żółtym księżycu. Żółte napisy "Fikaj z Koziołkiem Matołkiem wystawa dla dzieci 7 stycznia - 19 marca 2023"

    Koziołek Matołek obchodzi swoje 90. urodziny. Z okazji tego jubileuszu Muzeum Karykatury w Warszawie zaprasza wszystkie dzieci w wieku od 4 do 10 lat na pierwszą w swej historii wystawę dla dzieci.

    źródło: kultura.um.warszawa.pl

  • Kim jest Janina Węgrzynowska – wystawa w Galerii Studio

    Na beżowym tle czerwony pytajnik ułożony z drobych pochylonych linii. Czarny napis "Kim jest Janina Węgrzynowska?"

    Wystawa zrodziła się z potrzeby opowieści o artystkach, których życie i twórczość są fascynujące, ale znalazły się poza obiegiem sztuki i przez to pozostają niezauważone.

    źródło: kultura.um.warszawa.pl