Kalendarz wydarzeń

 • Alternatywna lista lektur - spotkanie

  Alternatywna Lista Lektur rusza jako portal edukacyjno-czytelniczy. Zapraszamy do Nowego Teatru na debatę nt. projektu, czytania i kompetencji przyszłości. Podczas spotkania porozmawiamy o lekturach szkolnych oraz podzielimy się skutecznymi sposobami zachęcania dzieci i młodzieży do czytania. Wstęp wolny.

  źródło: kultura.um.warszawa.pl

 • Wystawa „Podróż bohaterek. Powstanie kobiet”

  Zwiedzanie wystawy w Muzuem Powstania Warszawskiego - widok na szklaną gablotę z eksponatami, po drugiej stronie widać osoby zwiedzające.

  W Muzeum Powstania Warszawskiego można zwiedzać nową wystawę - „Podróż bohaterek. Powstanie kobiet”. To jedno z wydarzeń towarzyszących obchodom 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Wystawa będzie czynna do lipca 2024 roku.

  źródło: kultura.um.warszawa.pl

 • „To nie jest moja historia” - wystawa i konferencja

  Na białym tle napis pogrubioną czcionką w bieli: To nie jest moja historia

  Galeria Rynek 30 w Muzeum Warszawy po raz kolejny gości najciekawsze nazwiska z czołówki polskiej sztuki najnowszej. Pretekstem jest konferencja naukowa poświęcona niemiecko-żydowskiemu filozofowi Walterowi Benjaminowi, który dzieciństwo rozumiał jako kryzys – czas przejściowy, pełen rozczarowań i przymusu.

  źródło: kultura.um.warszawa.pl

 • Wystawa „Odbicia Piękna” w Muzeum Azji i Pacyfiku

  Fragment grafiki zapowiadającej wystawę czasową "Odbicia piękna" w Muzeum Azji i Pacyfiku

  Muzeum Azji i Pacyfiku zaprasza na wystawę czasową. „Odbicia Piękna. Chińskie malarstwo na szkle z kolekcji Mei Lin” to prezentacja jednej z największych na świecie kolekcji chińskich obrazów na szkle z końca XIX i XX wieku.

  źródło: kultura.um.warszawa.pl

 • Wojciech Jastrzębowski - wystawa w ASP

  „Projektant. Wojciech Jastrzębowski (1884–1963)” to pierwsza w historii ekspozycja monograficzna nazywanego „designerem II Rzeczypospolitej” artysty-projektanta, profesora i ostatniego przed wojną rektora uczelni – Wojciecha Jastrzębowskiego.

  źródło: kultura.um.warszawa.pl

 • Projektantki światła - wystawa w Muzeum Neonów

  Wnętrze Muzeum Neonów z kolorowymi neonami wiszącymi na ścianach po dwóch stronach sali

  Zapraszamy na wystawę poświęconą projektantkom warszawskich neonów. Projekty reklam neonowych oglądać będzie można na warszawskim Kamionku od 21 listopada.

  źródło: kultura.um.warszawa.pl

 • Prawobrzeżne - wystawa w Muzeum Warszawskiej Pragi

  Czarno-białe zdjecie przedstawiające grupę kobiet - to nauczycielka i uczennice warszawskiego liceum, lata 50. ubiegłego wieku.

  Dziewięć kobiet związanych z prawobrzeżną Warszawą: badaczki i naukowczynie, nauczycielki i społeczniczki, prekursorki zmian. Każda z nich szła inną drogą życiową, ale wszystkie pragnęły samodzielnie o sobie decydować. O nich opowiada nowa wystawa w Muzeum Warszawskiej Pragi.

  źródło: kultura.um.warszawa.pl

 • "Ręka umarłej" – pokaz ilustracji Olgi Siemaszko z kolekcji POLIN

  Dwie kobiece twarze narysowane delikatną kreską, tło w kolorze sepii.

  Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zaprasza na pierwszy publiczny pokaz oryginalnych ilustracji wybitnej polskiej ilustratorki Olgi Siemaszko do tomu opowiadań "Ręka umarłej". Wystawa będzie prezentowana w hallu głównym muzeum do 23 marca. Wstęp wolny.

  źródło: kultura.um.warszawa.pl

 • Rok pod kreską - wystawa w Muzeum Karykatury

  Budynek siedziby Muzeum Karykatury przy ul. Koziej. Nad wejściem - szyld instytucji, obok słup z plakatem promującym wystawę

  „Rok pod kreską” to podsumowanie wydarzeń roku 2023 za pomocą rysunku satyrycznego. Na ekspozycji przyjrzymy się, jak wydarzenia kolejnych miesięcy 2023 roku odbijały się w karykaturze.

  źródło: kultura.um.warszawa.pl

 • SDK: Bartosz Kowal - Bezpieczne miejsce

  Fragment obrazu, powtarzajacy się motyw zielonkawej twarzy, widać wyraźnie oko, nos i kawałek policzka

  Staromiejski Dom Kultury zaprasza do Galerii Promocyjnej na wystawę malarstwa Bartosza Kowala. Otwarcie 9 lutego, wystawa potrwa do 30 marca. Wstęp wolny. Partnerem jest ASP w Warszawie, wystawa powstała w ramach Nagrody Inicjatywy ENTRY.

  źródło: kultura.um.warszawa.pl

 • Festiwal Nowe Epifanie 2024

  Zespół Jerycho - na zdjęciu ośmiu mężczyzn

  Festiwal Nowe Epifanie rozpocznie się 14 lutego i potrwa do 24 marca. W programie pokazy teatralne, koncerty muzyki dawnej oraz filmy. W tym roku Festiwal zagości na deskach Teatru Powszechnego, Teatru Polskiego, Teatru Collegium Nobilium, w Ursynowskim Centrum Kultury „Alternatywy”, w Centrum Myśli Jana Pawła II oraz w Kościele Ewangelicko-Reformowanym. Wydarzenie współfinansuje m.st. Warszawa.

  źródło: kultura.um.warszawa.pl

 • Śliczna jest młodość naszego wieku. Fotoalbumy 1850–1950

  Portret chłopca, zdjęcie w sepii

  Muzeum Warszawy zaprasza na wystawę “Śliczna jest młodość naszego wieku. Fotoalbumy 1850–1950” w całości poświęcona albumom fotograficznym. To wyjątkowa okazja, by zobaczyć ponad sto niezwykle rzadko pokazywanych obiektów pochodzących z jednej z największych kolekcji warszawskiej fotografii. Wystawa jest częścią programu Centrum Fotografii.

  źródło: kultura.um.warszawa.pl

 • Wystawa "Koniec wojny" w Społecznym Centrum Fotografii Chłodna 20

  Grafika zapowiadająca wystawę Koniec wojny

  Społeczne Centrum Fotografii Chłodna 20 zaprasza na wystawę Agnieszki Rayss ze Sputnik Photos i Davida Sypniewskiego "Koniec wojny". Wystawę można oglądać do 28 marca.

  źródło: kultura.um.warszawa.pl

 • „Zbudujemy nowy dom...”. Warszawski rynek mieszkaniowy

  grafika - na zielonym tle czran litera w

  Seminarium Warszawskie „Zbudujemy nowy dom...” odbędzie się 5 marca 2024 o godz. 18.30 w Muzeum Warszawy. Poruszy między innymi takie tematy, jak: Warszawski rynek mieszkaniowy | Mieszkać po warszawsku – wczoraj i dzisiaj... Czy Warszawa jest dobrym miastem do mieszkania – w porównaniu z innymi polskimi i zagranicznymi miastami? Wstęp wolny.

  źródło: kultura.um.warszawa.pl

 • Walka z bólem. Z dziejów stosowania substancji psychoaktywnych

  starodawne słoiczki farmaceutyczne na starym regale - zbliżenie

  Tajemniczo brzmiące hasło nawiązuje do współpracy Muzeum Farmacji z Biblioteką Miejską przy ulicy Świętojańskiej 5. Tam właśnie mieści się gościnna „Piwnica pod Regałami”, czyli Miejsce Aktywności Lokalnej. Wykład "Walka z bólem. Z dziejów stosowania substancji psychoaktywnych" odbędzie się 6 marca 2024 o godz. 17.00. Wstęp wolny.

  źródło: kultura.um.warszawa.pl

 • Uwaga, premiera! "Słowa wdzięczności"

  Grafika zapowiadająca spotkanie autorskie - okładka książki "Słowa wdzięczności. Z zachwytu nad życiem" i zdjęcie autorki

  W cyklu Uwaga, premiera! w Big Book Cafe MDM spotkanie z Anną H. Niemczynow, autorką książki "Słowa wdzięczności. Z zachwytu nad życiem". Rozmowę poprowadzi Katarzyna Olubińska. Wstęp wolny. Wydarzenie będzie także transmitowane.

  źródło: kultura.um.warszawa.pl

 • Prawobrzeżne: debata o herstoryczności

  Czarno-białe zdjecie przedstawiające grupę kobiet - to nauczycielka i uczennice warszawskiego liceum, lata 50. ubiegłego wieku.

  W ramach programu wydarzeń towarzyszących wystawie „Prawobrzeżne” zapraszamy na spotkanie-debatę wokół herstoryczności, czyli kierunku badania historii, który pokazuje wkład i perspektywę kobiet w dziejach.

  źródło: kultura.um.warszawa.pl

 • MaMoMi w Nowym Teatrze

  Nowy Teatr, spektakl dla dzieci

  Nowy Teatr zaprasza na MaMoMi. To instalacja performatywna Izy Chlewińskiej dla najmłodszych dzieci i ich opiekunów. Działa na zmysły dziecka i jest dostosowana do jego wieku.

  źródło: kultura.um.warszawa.pl

 • Piękny początek - premiera w Teatrze Studio

  Zdjęcie z próby do spektaklu - aktorki i aktorzy siedzący na sali prób obok siebie. Jedna z nich - stoi z kubkiem w ręku

  Spektakl Roba Wasiewicza, inspirowany filmami katastroficznymi, zaprasza widzów i widzki do wspólnych rozważań nad twórczym potencjałem katastrofy.

  źródło: kultura.um.warszawa.pl

 • GIRL RULEZ! Kalambury Literackie na Dzień Kobiet

  Kolaż z portretami kobiet, napis w "chmurce" Kalambury Literackie i logo Big Book Cafe MDM

  Pisarki, dziennikarki i wydawczynie dają popis błyskotliwości i humoru. Dopinguj starcie dwóch dziewczyńskich drużyn i zobacz, co potrafią pokazać superkobiety z pomocą samej gestykulacji! Wstęp wolny. Wydarzenie jest dofinansowane przez m.st. Warszawa.

  źródło: kultura.um.warszawa.pl

 • Dzień Kobiet w Muzeum Farmacji

  zdjęcie kobiety wąchające flakoniki z dawnej apteki

  Muzeum Farmacji zaprasza 9 marca 2024 o godz. 11.00 na warsztaty. Podczas zajęć uczestniczki i uczestnicy dowiedzą się, czy aromaterapia działa, jak tworzyło się olejek eteryczny w XIX wieku i kim byli aromatariusze. W otoczeniu zabytkowych moździerzy, pisteli i butelek ze szkła uranowego stworzą własny naturalny dyfuzor.

  źródło: kultura.um.warszawa.pl

 • Obrazy wojny: „Polskie Państwo Podziemne 1939-1945”

  Archiwalne czarno-białe zdjęcie, widok ulicy Marszałkowskiej w czasie powstania warszawskiego, sierpień 1944 r.

  W Izbie Pamięci kolejny pokaz z cyklu Obrazy Wojny. Tym razem odbędzie się projekcja filmu dokumentalnego „Polskie Państwo Podziemne 1939-1945” w reżyserii Andrzeja Sapii. Film powstał w 2002 r.

  źródło: kultura.um.warszawa.pl

 • Syndrom Zachodzącego Słońca - instalacja multimedialna

  czerwona grafika zapowiadająca wydarzenie Syndrom Zachodzącego Słońca

  Instalacja jest artystycznym zapisem spotkania trójki artystów Jana Domicza, Justyny Sobczyk, Dominika Strycharskiego z pacjentami_tkami Ośrodka Alheimerowskiego* w Ścinawie, z muzyką na żywo Dominika Strycharskiego. Prezentacja i spotkanie z artystami odbędzie się w Centrum Sztuki Włączającej. Wstęp wolny.

  źródło: kultura.um.warszawa.pl

 • Śliczna jest młodość naszego wieku. Fotoalbumy 1850–1950 - wystawa

  zdjęcie naśladujące postać z malarstwa dawnego w turkusowej oprawie graficznej

  10 marca 2024 o godz. 14.00 Muzeum Warszawy zaprasza na oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Śliczna jest młodość naszego wieku. Fotoalbumy 1850–1950”

  źródło: kultura.um.warszawa.pl

 • Piotr Anderszewski / 40 lat Sinfonii Varsovii

  Na czerwonym tle wklejone biało-czarne zdjęcie pianisty Piotra Anderszewskiego. Obok napis Piotr Anderszewski 40 lat Sinfonii Varsovii 11 marca

  Zapraszamy do Teatru Wielkiego - Opery Narodowej na kolejny koncert z okazji jubileuszu 40-lecia Sinfonii Varsovii.

  źródło: kultura.um.warszawa.pl

 • Blues Witch Project - spektakl z muzyką na żywo

  Zdjęcie reklamujące spektakl: dwie kobiety w uścisku, gałęzie i fragmenty tkanin, wszystko w brązach, sepii

  Na Scenie Relax po raz drugi zostanie pokazany spektakl produkcji Moniki Mariotti Blues Witch Project. To połączenie koncertu i spektaklu – muzyczna podróż, w której największe bluesowe hity stanowić będą soundtrack do opowieści o korzeniach i historii tego wyjątkowego gatunku. Projekt powstał w koprodukcji z Teatrem Scena Współczesna, dzięki współfinansowaniu m.st. Warszawy.

  źródło: kultura.um.warszawa.pl

 • Zapomniane reżyserki. Jadwiga Żukowska

  Grafika w formie kolażu, twarz kobiety, taśma filmowa, fragmenty obiektywów kamer.

  Była reżyserką, scenarzystką i montażystką filmów dokumentalnych, związana z łódzką Wytwórnią Filmów Oświatowych. Realizowała filmy dokumentalne o różnorodnej tematyce: o problemach społecznych, sztuce, balecie, a także o dzieciach i dla dzieci. Jadwiga Żukowska jest bohaterką kolejnego spotkania w ramach cyklu „Zapomniane reżyserki. Opowieści o pionierkach polskiego kina”. Spotkanie z transmisją na żywo.

  źródło: kultura.um.warszawa.pl

 • Dzieci Saturna w Teatrze Dramatycznym

  Fragment plakatu do spektaklu "Dzieci Saturna" - napisy i rysunki haftowane czarną nitką na białym tle

  „Dzieci Saturna” to wymyślony i stworzony przez Agatę Baumgart i Aleksandrę Matlingiewicz projekt edukacyjno-artystyczny poświęcony problemowi kryzysu zdrowia psychicznego u dzieci i młodzieży - a zarazem forma wsparcia dla osób w okresie dorastania. Projekt powstał dzięki dofinansowaniu m.st. Warszawy.

  źródło: kultura.um.warszawa.pl

 • „Pal licho!" - Wiktor Dyduła w UCK Alternatywy

  Wiktor Dyduła

  Wiktor Dyduła to młody i niezwykle utalentowany wokalista, który dał się poznać szerszej publiczności, docierając do finału jednego ze znanych polskich talent show. 15 marca wystąpi w Ursynowskim Centrum Kultury Alternatywy.

  źródło: kultura.um.warszawa.pl

 • Mleko w tubce – o dzieciństwie w latach 90-tych

  zdjęcie dziewczynki w sukience komunijnej siedzącej na kanapie

  Stołeczny kolektyw ANALOG zaprasza na spektakl "Mleko w tubce – o dzieciństwie w latach 90-tych". Spektakle odbędą się 16 i 17 marca w Terminalu Kultury Gocław.

  źródło: kultura.um.warszawa.pl