Kalendarz wydarzeń

 • Nowa książka: Michaś. Wywiad rzeka z Michałem Urbaniakiem

  W cyklu Nowa książka tym razem spotkanie poświęcone książce Jacka Góreckiego „Michaś. Wywiad rzeka z Michałem Urbaniakiem". To wywiad-rzeka z Michałem Urbaniakiem, legendą jazzu, kompozytorem i aranżerem, artystą, który przekracza gatunki.

  źródło: kultura.um.warszawa.pl

 • Wystawa „Podróż bohaterek. Powstanie kobiet”

  Zwiedzanie wystawy w Muzuem Powstania Warszawskiego - widok na szklaną gablotę z eksponatami, po drugiej stronie widać osoby zwiedzające.

  W Muzeum Powstania Warszawskiego można zwiedzać nową wystawę - „Podróż bohaterek. Powstanie kobiet”. To jedno z wydarzeń towarzyszących obchodom 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Wystawa będzie czynna do lipca 2024 roku.

  źródło: kultura.um.warszawa.pl

 • „To nie jest moja historia” - wystawa i konferencja

  Na białym tle napis pogrubioną czcionką w bieli: To nie jest moja historia

  Galeria Rynek 30 w Muzeum Warszawy po raz kolejny gości najciekawsze nazwiska z czołówki polskiej sztuki najnowszej. Pretekstem jest konferencja naukowa poświęcona niemiecko-żydowskiemu filozofowi Walterowi Benjaminowi, który dzieciństwo rozumiał jako kryzys – czas przejściowy, pełen rozczarowań i przymusu.

  źródło: kultura.um.warszawa.pl

 • Wystawa „Odbicia Piękna” w Muzeum Azji i Pacyfiku

  Fragment grafiki zapowiadającej wystawę czasową "Odbicia piękna" w Muzeum Azji i Pacyfiku

  Muzeum Azji i Pacyfiku zaprasza na wystawę czasową. „Odbicia Piękna. Chińskie malarstwo na szkle z kolekcji Mei Lin” to prezentacja jednej z największych na świecie kolekcji chińskich obrazów na szkle z końca XIX i XX wieku.

  źródło: kultura.um.warszawa.pl

 • Wojciech Jastrzębowski - wystawa w ASP

  „Projektant. Wojciech Jastrzębowski (1884–1963)” to pierwsza w historii ekspozycja monograficzna nazywanego „designerem II Rzeczypospolitej” artysty-projektanta, profesora i ostatniego przed wojną rektora uczelni – Wojciecha Jastrzębowskiego.

  źródło: kultura.um.warszawa.pl

 • Projektantki światła - wystawa w Muzeum Neonów

  Wnętrze Muzeum Neonów z kolorowymi neonami wiszącymi na ścianach po dwóch stronach sali

  Zapraszamy na wystawę poświęconą projektantkom warszawskich neonów. Projekty reklam neonowych oglądać będzie można na warszawskim Kamionku od 21 listopada.

  źródło: kultura.um.warszawa.pl

 • Prawobrzeżne - wystawa w Muzeum Warszawskiej Pragi

  Czarno-białe zdjecie przedstawiające grupę kobiet - to nauczycielka i uczennice warszawskiego liceum, lata 50. ubiegłego wieku.

  Dziewięć kobiet związanych z prawobrzeżną Warszawą: badaczki i naukowczynie, nauczycielki i społeczniczki, prekursorki zmian. Każda z nich szła inną drogą życiową, ale wszystkie pragnęły samodzielnie o sobie decydować. O nich opowiada nowa wystawa w Muzeum Warszawskiej Pragi.

  źródło: kultura.um.warszawa.pl

 • "Ręka umarłej" – pokaz ilustracji Olgi Siemaszko z kolekcji POLIN

  Dwie kobiece twarze narysowane delikatną kreską, tło w kolorze sepii.

  Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zaprasza na pierwszy publiczny pokaz oryginalnych ilustracji wybitnej polskiej ilustratorki Olgi Siemaszko do tomu opowiadań "Ręka umarłej". Wystawa będzie prezentowana w hallu głównym muzeum do 23 marca. Wstęp wolny.

  źródło: kultura.um.warszawa.pl

 • Five Poisons. Cieplechovic. Wystawa w HOSgallery

  Męskie plecy, na skórze napis "5 Poisons", litery wydrapane na skórze, widoczne ślady krwi

  Galeria HOS zaprasza na wystawę prac artysty ukrywającego się pod pseudonimem Cieplechovic. Wernisaż 18 stycznia, wystawa potrwa do 2 marca. Projekt współfinansuje m.st. Warszawa.

  źródło: kultura.um.warszawa.pl

 • W Tatrach - wystawa fotografii Bartka Murackiego

  Widok na szczyty Tatr o zachodzie słońca

  Ursynowskie Centrum Kultury Alternatywy zaprasza na wystawę fotografii Bartka Murackiego “W Tatrach”. To zapis wrażeń z wędrówek i wspinaczek, zmieniających się pór roku. Na wystawę wstęp jest wolny.

  źródło: kultura.um.warszawa.pl

 • Rok pod kreską - wystawa w Muzeum Karykatury

  Budynek siedziby Muzeum Karykatury przy ul. Koziej. Nad wejściem - szyld instytucji, obok słup z plakatem promującym wystawę

  „Rok pod kreską” to podsumowanie wydarzeń roku 2023 za pomocą rysunku satyrycznego. Na ekspozycji przyjrzymy się, jak wydarzenia kolejnych miesięcy 2023 roku odbijały się w karykaturze.

  źródło: kultura.um.warszawa.pl

 • SDK: Bartosz Kowal - Bezpieczne miejsce

  Fragment obrazu, powtarzajacy się motyw zielonkawej twarzy, widać wyraźnie oko, nos i kawałek policzka

  Staromiejski Dom Kultury zaprasza do Galerii Promocyjnej na wystawę malarstwa Bartosza Kowala. Otwarcie 9 lutego, wystawa potrwa do 30 marca. Wstęp wolny. Partnerem jest ASP w Warszawie, wystawa powstała w ramach Nagrody Inicjatywy ENTRY.

  źródło: kultura.um.warszawa.pl

 • Festiwal Nowe Epifanie 2024

  Zespół Jerycho - na zdjęciu ośmiu mężczyzn

  Festiwal Nowe Epifanie rozpocznie się 14 lutego i potrwa do 24 marca. W programie pokazy teatralne, koncerty muzyki dawnej oraz filmy. W tym roku Festiwal zagości na deskach Teatru Powszechnego, Teatru Polskiego, Teatru Collegium Nobilium, w Ursynowskim Centrum Kultury „Alternatywy”, w Centrum Myśli Jana Pawła II oraz w Kościele Ewangelicko-Reformowanym. Wydarzenie współfinansuje m.st. Warszawa.

  źródło: kultura.um.warszawa.pl

 • Łyżwy, narty, sanki i inne hulanki, czyli jak wyglądała zima naszych dziadków

  dzieci oglądają zdjęcia w fotoplastikonie, widoczny profil małej dziewczynki z długimi włosami patrzącej na wyświetlany slajd

  Wystawa w Fotoplastikonie Warszawskim odkrywa przed nami zimowe oblicze różnych stron świata, za czasów „kiedy zima wyglądała jak zima”.

  źródło: kultura.um.warszawa.pl

 • XV Festiwal Koncerty Urodzinowe Chopina

  recital fortepianowy w zabytkowym wnętrzu - ludzie siedzący na krzesłach i słuchający koncertu w ramach Festiwalu Koncerty Urodzinowe Chopina

  Zapraszamy na muzyczne święto, które co roku odbywa się pomiędzy 22 lutego a 1 marca, czyli dwiema datami urodzin kompozytora. W tym roku festiwal odbywa się pod hasłem „Chopin świata obywatel".

  źródło: kultura.um.warszawa.pl

 • Wystawa Echa Pragi w ZODIAKU

  Wystawa Echa Pragi prezentuje rezultaty międzynarodowego projektu mającego na celu odkrycie potencjału części Pragi-Północ. Zaprezentują się studenci i studentki warszawskiej School of Form i Wydziału Architektury Politechniki Brneńskiej. Na wystawę wstęp jest bezpłatny.

  źródło: kultura.um.warszawa.pl

 • DSH: Zapomniane reżyserki. Danuta Halladin

  Grafika w formie kolażu, twarz kobiety, taśma filmowa, fragmenty obiektywów kamer.

  Była reżyserką i scenarzystką filmów dokumentalnych, absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej i Filmowej w Łodzi. Należała do grupy młodych filmowców, którzy w połowie lat 50. odważyli się obnażyć fasadowość komunizmu, pokazać jego wstydliwe oblicze i bolączki zwykłych ludzi. Danuta Halladin jest bohaterką kolejnego spotkania w ramach cyklu „Zapomniane reżyserki. Opowieści o pionierkach polskiego kina”.

  źródło: kultura.um.warszawa.pl

 • Nikolić, Cantalapiedra / 40 lat Sinfonii Varsovii

  Zdjęcie kilku muzyków orkiestry Sinfonia Varsovia grających na instrumentach podczas koncertu

  Kolejny jubileuszowy koncert z okazji 40-lecia orkiestry Sinfonii Varsovii odbędzie się w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego.

  źródło: kultura.um.warszawa.pl

 • Uwaga, premiera! "Dintojra" Sylwii Chutnik

  Grafika zapowiadająca premierę książki "Dintojra" Sylwii Chutnik

  Wydawnictwo Znak oraz Big Book Cafe MDM zapraszają na premierę książki "Dintojra" Sylwii Chutnik. Spotkanie poprowadzi Weronika Wawrzkowicz. Wstęp wolny. Wydarzenie będzie transmitowane na FB.

  źródło: kultura.um.warszawa.pl

 • Śliczna jest młodość naszego wieku. Fotoalbumy 1850–1950

  Portret chłopca, zdjęcie w sepii

  Muzeum Warszawy zaprasza na wystawę “Śliczna jest młodość naszego wieku. Fotoalbumy 1850–1950” w całości poświęcona albumom fotograficznym. To wyjątkowa okazja, by zobaczyć ponad sto niezwykle rzadko pokazywanych obiektów pochodzących z jednej z największych kolekcji warszawskiej fotografii. Wystawa jest częścią programu Centrum Fotografii.

  źródło: kultura.um.warszawa.pl

 • Still in the Middle - urodzinowy koncert Hashtag Ensemble

  Młody mężczyzna gra na wiolonczeli, na pierwszym planie, niewyraźnie, widać też skrzypce

  Hashtag Ensemble świętuje 10 urodziny. Z tej okazji zaprasza na szereg wydarzeń kulturalnych. Pierwsze z nich 29 lutego - koncert zatytułowany Still in the Middle.

  źródło: kultura.um.warszawa.pl

 • Otwarcie Domu w Alejach

  Mały porcelanowy domek z napsem Dom w Alejach trzymany w dłoni na tle siedziby Domu Kultury Śródmieście

  Zapraszamy w Al. Jerozolimskie 2 na otwarcie nowego miejsca spotkań Domu Kultury Śródmieście. W programie: wernisaż wystawy, warsztaty, parapetówka i karaoke.

  źródło: kultura.um.warszawa.pl

 • "Nie jestem rośliną. Strumień świadomości" w Teatrze 21

  Kobieta z pomalowaną na zielono twarzą, wnętrze z zielonym światłem i roślina doniczkowa

  Teatr 21 wraca ze spektaklem "Nie jestem rośliną. Strumień świadomości" w reżyserii Justyny Wielgus.

  źródło: kultura.um.warszawa.pl

 • Jarecki Jazz Octet - koncert w UCK Alternatywy

  Jarecki Jazz Octet

  W Ursynowskim Centrum Kultury Alternatywy w niedzielę 3 marca będzie rozbrzmiewać muzyka jazzowa. Zapraszamy na koncert młodej grupy - Jarecki Jazz Octet.

  źródło: kultura.um.warszawa.pl

 • Uwaga, premiera! "Słowa wdzięczności"

  Grafika zapowiadająca spotkanie autorskie - okładka książki "Słowa wdzięczności. Z zachwytu nad życiem" i zdjęcie autorki

  W cyklu Uwaga, premiera! w Big Book Cafe MDM spotkanie z Anną H. Niemczynow, autorką książki "Słowa wdzięczności. Z zachwytu nad życiem". Rozmowę poprowadzi Katarzyna Olubińska. Wstęp wolny. Wydarzenie będzie także transmitowane.

  źródło: kultura.um.warszawa.pl

 • Prawobrzeżne: debata o herstoryczności

  Czarno-białe zdjecie przedstawiające grupę kobiet - to nauczycielka i uczennice warszawskiego liceum, lata 50. ubiegłego wieku.

  W ramach programu wydarzeń towarzyszących wystawie „Prawobrzeżne” zapraszamy na spotkanie-debatę wokół herstoryczności, czyli kierunku badania historii, który pokazuje wkład i perspektywę kobiet w dziejach.

  źródło: kultura.um.warszawa.pl

 • MaMoMi w Nowym Teatrze

  Nowy Teatr, spektakl dla dzieci

  Nowy Teatr zaprasza na MaMoMi. To instalacja performatywna Izy Chlewińskiej dla najmłodszych dzieci i ich opiekunów. Działa na zmysły dziecka i jest dostosowana do jego wieku.

  źródło: kultura.um.warszawa.pl

 • Piękny początek - premiera w Teatrze Studio

  Zdjęcie z próby do spektaklu - aktorki i aktorzy siedzący na sali prób obok siebie. Jedna z nich - stoi z kubkiem w ręku

  Spektakl Roba Wasiewicza inspirowany filmami katastroficznymi zaprosi widzów i widzki do wspólnych rozważań nad twórczym potencjałem katastrofy.

  źródło: kultura.um.warszawa.pl

 • Obrazy wojny: „Polskie Państwo Podziemne 1939-1945”

  Archiwalne czarno-białe zdjęcie, widok ulicy Marszałkowskiej w czasie powstania warszawskiego, sierpień 1944 r.

  W Izbie Pamięci kolejny pokaz z cyklu Obrazy Wojny. Tym razem odbędzie się projekcja filmu dokumentalnego „Polskie Państwo Podziemne 1939-1945” w reżyserii Andrzeja Sapii. Film powstał w 2002 r.

  źródło: kultura.um.warszawa.pl

 • Piotr Anderszewski / 40 lat Sinfonii Varsovii

  Na czerwonym tle wklejone biało-czarne zdjęcie pianisty Piotra Anderszewskiego. Obok napis Piotr Anderszewski 40 lat Sinfonii Varsovii 11 marca

  Zapraszamy do Teatru Wielkiego - Opery Narodowej na kolejny koncert z okazji jubileuszu 40-lecia Sinfonii Varsovii.

  źródło: kultura.um.warszawa.pl

 • Blues Witch Project - spektakl z muzyką na żywo

  Zdjęcie reklamujące spektakl: dwie kobiety w uścisku, gałęzie i fragmenty tkanin, wszystko w brązach, sepii

  Na Scenie Relax po raz drugi zostanie pokazany spektakl produkcji Moniki Mariotti Blues Witch Project. To połączenie koncertu i spektaklu – muzyczna podróż, w której największe bluesowe hity stanowić będą soundtrack do opowieści o korzeniach i historii tego wyjątkowego gatunku. Projekt powstał w koprodukcji z Teatrem Scena Współczesna, dzięki współfinansowaniu m.st. Warszawy.

  źródło: kultura.um.warszawa.pl

 • Zapomniane reżyserki. Jadwiga Żukowska

  Grafika w formie kolażu, twarz kobiety, taśma filmowa, fragmenty obiektywów kamer.

  Była reżyserką, scenarzystką i montażystką filmów dokumentalnych, związana z łódzką Wytwórnią Filmów Oświatowych. Realizowała filmy dokumentalne o różnorodnej tematyce: o problemach społecznych, sztuce, balecie, a także o dzieciach i dla dzieci. Jadwiga Żukowska jest bohaterką kolejnego spotkania w ramach cyklu „Zapomniane reżyserki. Opowieści o pionierkach polskiego kina”. Spotkanie z transmisją na żywo.

  źródło: kultura.um.warszawa.pl

 • Dzieci Saturna w Teatrze Dramatycznym

  Fragment plakatu do spektaklu "Dzieci Saturna" - napisy i rysunki haftowane czarną nitką na białym tle

  „Dzieci Saturna” to wymyślony i stworzony przez Agatę Baumgart i Aleksandrę Matlingiewicz projekt edukacyjno-artystyczny poświęcony problemowi kryzysu zdrowia psychicznego u dzieci i młodzieży - a zarazem forma wsparcia dla osób w okresie dorastania. Projekt powstał dzięki dofinansowaniu m.st. Warszawy.

  źródło: kultura.um.warszawa.pl

 • 28. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena

  Orkiestra i śpiewający solista podczas koncertu festiwalowego w Filharmonii Narodowej

  Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena zaprasza na coroczne święto muzyki na najwyższym światowym poziomie. Festiwal - współfinansowany przez m.st. Warszawę - rozpocznie się 17 marca.

  źródło: kultura.um.warszawa.pl

 • Ciemny grylaż - premiera w Och Teatrze

  Nocne zdjęcie, widok na wejscie do teatru, nad wejściem neony z napisem: Och-Teatr, Najbliższa premiera

  W Och Teatrze marzec pod znakiem premiery spektaklu Ciemny grylaż. Autorami tekstu są Jerzy Dobrowolski i Stanisław Tym. Reżyseria - Cezary Żak.

  źródło: kultura.um.warszawa.pl

 • Tygrys w ogrodzie. Wystawa Marii Prymaczenko w MSN

  Obraz przedstawia tygrysa wśród roślin, niebieskie tło, rośliny porośnięte czerwonymi owocami

  Muzeum Sztuki Nowoczesnej zaprasza na ostatnią wystawę w Pawilonie nad Wisłą. Od 22 marca do 30 czerwca można tam będzie oglądać prace Marii Prymaczenko, jednej z kluczowych postaci sztuki ukraińskiej XX wieku.

  źródło: kultura.um.warszawa.pl

 • Mały Koneser 2024

  Małe dzieci siedzą w sali na podłodze, część stoi, w towarzystwie dorosłych

  Warszawa już po raz trzeci stanie się polską stolicą książki ilustrowanej. W festiwalu i targach wydawnictw dla dzieci i młodzieży Mały Koneser - 23 i 24 marca - weźmie udział blisko trzydzieści wydawnictw. Po raz pierwszy wydarzenie odbędzie się w nowej lokalizacji - Centrum Kreatywności Targowa.

  źródło: kultura.um.warszawa.pl

 • Lalkowe „Podwójne życie Weroniki” w UCK Alternatywy

  Ursynowskie Centrum Kultury Alternatywy zaprasza na spektakl lalkowy oparty na motywach scenariusza Chórzystki Krzysztofa Kieślowskiego i Krzysztofa Piesiewicza oraz filmu „Podwójne życie Weroniki”.

  źródło: kultura.um.warszawa.pl

 • Człowiek z papieru. Antyopera na kredyt - premiera w Teatrze Powszechnym

  Czarno-białe zdjęcie z próby do spektaklu - dwie aktorki i trzech aktorów stoi w sali prób, trzymając tekst sztuki

  W najnowszym spektaklu muzycznym w reżyserii Jakuba Skrzywanka twórcy pytają o to, jak to jest żyć w Polsce, kiedy naprawdę nie ma się nic. Jakie konsekwencje przyniosła nam wiara w zindywidualizowane mity i narracje, które stały się powszechne w latach dziewięćdziesiątych?

  źródło: kultura.um.warszawa.pl

 • Teatr Ateneum: “Matka” w reż. Anny Augustynowicz

  Zdjęcie przedstawiające front budynku Teatru Ateneum

  Jedna z najsłynniejszych sztuk Witkacego – “Matka” – na afiszu Teatru Ateneum w Warszawie. Premiera 12 kwietnia.

  źródło: kultura.um.warszawa.pl

 • LET'S DOC 2. Festiwal Filmów Dokumentalnych dla Młodej Widowni

  Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy zaprasza na drugą edycję festiwalu filmowego dla młodych widzów.

  źródło: kultura.um.warszawa.pl

 • 12. Festiwal Script Fiesta

  Na seledynowym tle 4 zwinięte kartki papieru. Na nich narysowane logo festiwalu Script Fiesta styluzowane na balon z taśmą filmową. Napis Script Fiesta Festiwal Filmowy 18-21 kwietnia 2024

  Zapraszamy na jedyny w Polsce i jeden z największych w Europie festiwal filmowy poświęcony sztuce scenariopisarstwa. Organizatorem imprezy jest Warszawska Szkoła Filmowa. Projekt współfinansuje m.st. Warszawa.

  źródło: kultura.um.warszawa.pl

 • „Serce ze szkła. Musical zen” w Teatrze Studio

  Wejście do Teatru Studio wieczorem. Świecący neon z nazwą teatru, ludzie stojący przed wejściem.

  „Serce ze szkła. Musical zen” to baśniowy musical biograficzny na podstawie „Naku*wiam zen” Marii Peszek oraz „Królowej Śniegu” Hansa Christiana Andersena. Premiera w Teatrze Studio 19 kwietnia 2024 r.

  źródło: kultura.um.warszawa.pl

 • Wolność - 2. festiwal teatralny #SaveTheDate

  Scena zbiorowa ze spektaklu

  Muzeum Powstania Warszawskiego zaprasza na drugą edycję festiwalu WOLNOŚĆ. Wydarzenie odbędzie się w dniach 23-25 kwietnia 2024. Więcej szczegółów wkrotce.

  źródło: kultura.um.warszawa.pl

 • 21. Millennium Docs Against Gravity

  Na różowym tle biało-czarny napis z nazwą festiwalu "Millennium Docs Against Gravity"

  Największy festiwal filmowy w Polsce i jeden z największych festiwali filmów dokumentalnych na świecie odbędzie się w dniach 10-19 maja 2024 r. w kinach oraz 21 maja-3 czerwca online na mdag.pl.

  źródło: kultura.um.warszawa.pl

 • Teatr Rampa: Osiecka po męsku

  Na biało-czerwonym tle portret Agnieszki Osieckiej w kapeluszu, z dorysowanymi wąsami i napisem "po męsku"

  Po sukcesie styczniowego koncertu, Teatr Rampa zaprasza na kolejny - w maju. Na scenie Marcin Januszkiewicz i zespół w składzie: Jacek Kita – instrumenty klawiszowe, Łukasz Czekała – skrzypce, Bartek Alber – gitary, Piotr Domagalski – gitara basowa, wiolonczela

  źródło: kultura.um.warszawa.pl

 • Noc Muzeów 2024

  Noc Muzeów to największa impreza kulturalna w stolicy. Warszawskie instytucje, które działają na rzecz kultury, sztuki, nauki lub historii 18 maja zaproszą mieszkańców i turystów na moc wrażeń i atrakcji.

  źródło: kultura.um.warszawa.pl

 • Noc Fotografii po raz drugi

  Po ubiegłorocznym sukcesie na Starówkę wraca Noc Fotografii. Odbędzie się w pierwszy weekend lata - 28 czerwca.

  źródło: kultura.um.warszawa.pl

 • 71. Urodziny Starówki

  Warszawianki i Warszawiacy pokochali Urodziny Starówki. Po zeszłorocznej, okrągłej rocznicy, także kolejna, 71., zasługuje na huczne obchody. Lipcowy weekend będzie okazją do wspólnego świętowania, słuchania muzyki, oglądania wystaw, a przede wszystkim poznawania Starego Miasta.

  źródło: kultura.um.warszawa.pl

 • Festiwal Warszawa Singera 2024

  Tegoroczna odsłona festiwalu Warszawa Singera odbędzie się w dniach 24.08-1.09. Program wydarzenia zostanie podany w późniejszym terminie. Zarezerwujcie sobie czas!

  źródło: kultura.um.warszawa.pl