Kalendarz wydarzeń

  • Pan tu nie stał, czyli o budynkach szybko znikających - wystawa

    czarno-białe zdjęcie z lat 60. - widok na dawne kino Moskwa

    W Fotoplastikonie Warszawskim prezentowana jest wystawa towarzysząca festiwalowi Niewinni Czarodzieje. Od 2 listopada do 2 grudnia, od środy do soboty, można oglądać archiwalne zdjęcia stołecznej architektury.

    źródło: kultura.um.warszawa.pl

  • Co dalej z garbarnią na Okopowej? Spotkanie w CAM Nowolipie

    widok na stary, bardzo zaniedbany budynek

    1 grudnia w Centrum Aktywności Międzypokoleniowej Nowolipie odbędzie się debata poświęcona dawnej garbarni przy Okopowej. Spotkanie poprowadzi Parycja Jastrzębska - historyczka sztuki, redaktorka, edukatorka, kuratorka wystaw, autorka popularnej inicjatywy Tu było, tu stało. Wstęp wolny. Projekt jest współfinansowany przez m. st. Warszawa.

    źródło: kultura.um.warszawa.pl

  • „Encore” - premiera w Hashtag Lab

    Przestrzeń Muzyki Współczesnej Hashtag Lab zaprasza na „Encore” - choreograficzny spektakl o miłości z wykonywaną na żywo muzyką Lucii Długoszewski – amerykańskiej kompozytorki, uczennicy Johna Cage’a i Edgara Varèse, choreografki i wynalazczyni. Wydarzenie dofinansowało m.st. Warszawa.

    źródło: kultura.um.warszawa.pl

  • Chór POLIN – projekt "Wokół nas morze ognia"

    Chór, śpiewające kobiety i dyrygent

    Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zaprasza na performans muzyczny Chóru POLIN. Występy towarzyszą wystawie czasowej "Wokół nas morze ognia. Losy żydowskich cywilów podczas powstania w getcie warszawskim".

    źródło: kultura.um.warszawa.pl

  • B'cause Dance Company: Re | TURN (s)

    Bardzo ciemne pomieszczenie, oświetlona długowłosa kobieta w przysiadzie na scenie

    Zapraszamy na premierę spektaklu “Re | TURN (s)” z muzyka elektroniczną na żywo. Pokazy odbędą się w Teatrze Studio 29 listopada i 1 grudnia. Projekt współfinansuje m.st. Warszawa.

    źródło: kultura.um.warszawa.pl

  • Nie jestem rośliną. Strumień świadomości - performans

    Kobieta z pomalowaną na zielono twarzą, wnętrze z zielonym światłem i roślina doniczkowa

    W Centrum Sztuki Włączającej w grudniu ostatnie tegoroczne pokazy performansu “Nie jestem rośliną. Strumień świadomości”. Wystąpi Aleksandra Skotarek. Wydarzenie jest dofinansowane przez m.st. Warszawa.

    źródło: kultura.um.warszawa.pl

  • Wokół nas morze ognia - wystawa w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

    Zdjęcie podświetlonego ekranu na tle którego widać dłonie osoby w rękawiczkach trzymającą klisze ze zdjęciami z powstania w getcie warszawskim

    W 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim Muzeum POLIN zaprasza na wystawę „Wokół nas morze ognia. Losy żydowskich cywilów podczas powstania w getcie warszawskim". Wystawa organizowana jest w ramach obchodów pod hasłem „Nie bądź obojętny".

    źródło: kultura.um.warszawa.pl

  • Pozowane, podpatrzone. Fotografie Wojciecha Plewińskiego

    Czarno-białe zdjęcie 4 mężczyzn siedzących przy stoliku we Włoszech, nad morzem. Zdjęcie z 1957 roku

    Dom Spotkań z Historią zaprasza na wystawę czasową prezentującą prace Wojciecha Plewińskiego. Fotograf był przez kilka dekad związany z Przekrojem i stworzył kilkaset okładek pisma. Pokazane na wystawie fotografie pochodzą głównie z lat 1950–1980.

    źródło: kultura.um.warszawa.pl

  • Mural Pauliny Włostowskiej w Muzeum Warszawy

    Malarka Paulina Włostowska podczas malowania muralu we wnętrzu Muzeum Warszawy

    Podczas Urodzin Starówki w Muzeum Warszawy zostanie odsłonięty mural Pauliny Włostowskiej zatytułowany “Spółdzielnia prac malarskich”. Praca nawiązuje do ostatniej fazy procesu odbudowy Starego i Nowego Miasta, czyli tworzenia wielkoformatowych dekoracji na ścianach rekonstruowanych kamienic.

    źródło: kultura.um.warszawa.pl

  • Wystawa „Podróż bohaterek. Powstanie kobiet”

    Zwiedzanie wystawy w Muzuem Powstania Warszawskiego - widok na szklaną gablotę z eksponatami, po drugiej stronie widać osoby zwiedzające.

    W Muzeum Powstania Warszawskiego można zwiedzać nową wystawę - „Podróż bohaterek. Powstanie kobiet”. To jedno z wydarzeń towarzyszących obchodom 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Wystawa będzie czynna do lipca 2024 roku.

    źródło: kultura.um.warszawa.pl

  • „To nie jest moja historia” - wystawa i konferencja

    Na białym tle napis pogrubioną czcionką w bieli: To nie jest moja historia

    Galeria Rynek 30 w Muzeum Warszawy po raz kolejny gości najciekawsze nazwiska z czołówki polskiej sztuki najnowszej. Pretekstem jest konferencja naukowa poświęcona niemiecko-żydowskiemu filozofowi Walterowi Benjaminowi, który dzieciństwo rozumiał jako kryzys – czas przejściowy, pełen rozczarowań i przymusu.

    źródło: kultura.um.warszawa.pl

  • Refugees Welcome 2023 - wystawa i aukcja charytatywna

    fragment pawilonu Muzeum nad Wisłą z neonem "Muzeum"

    Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Towarzystwo Przyjaciół MSN i Fundacja Ocalenie po raz siódmy zapraszają na charytatywną aukcję sztuki Refugees Welcome, z której dochód przeznaczony jest na pomoc uchodźcom i uchodźczyniom. Wydarzenie wspiera Miasto Stołeczne Warszawa.

    źródło: kultura.um.warszawa.pl

  • "Płonące" – wystawa wycinanek Moniki Krajewskiej

    Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zachęca do obejrzenia cyklu wycinanek i kolaży Moniki Krajewskiej w cyklu "Płonące". Wydarzenie towarzyszy wystawie "Wokół nas morze ognia", którą można ogladać do 8 stycznia. Prace Moniki Krajewskiej będą prezentowane do 18 grudnia.

    źródło: kultura.um.warszawa.pl

  • Moi Ver – wystawa w Muzeum Warszawy

    Muzeum Warszawy zaprasza na wystawę, która odkrywa postać i twórczość Moshego Vorobeichica, należącego do czołówki europejskiej awangardy lat 20. XX wieku fotografa, grafika, malarza. W przedwojennej Polsce fotografował żydowski świat, który wkrótce miał przestać istnieć. Wystawę można oglądać od 12 października do 4 lutego 2024 roku.

    źródło: kultura.um.warszawa.pl

  • Karol Radziszewski - wystawa w Galerii Foksal

    Niebieskie tło i kolaż ze zdjęć mężczyzn, w większości topless

    Archiwista pracujący z obiektami przeszłości otwiera je na przyszłość - Karol Radziszewski zaprasza na swoją nową wystawę zatytułowaną Nos w dupie. Otwarcie 20 października w Galerii Foksal. Wystawa potrwa do 2 grudnia. Projekt współfinansuje m. st. Warszawa.

    źródło: kultura.um.warszawa.pl

  • Fabryka złudzeń. Fotografie Danuty Rago

    Granatowe tło i czarny rysunek przedstawiający fragment twarzy kobiety - oczy, grzywka - napis: Fabryka złudzeń. Fotografie Danuty Rago.

    Od 26 października do 10 grudnia w siedzibie Fundacji Archeologia Fotografii (ul. Chłodna 20) można oglądać wystawę prac Danuty Rago, wyjątkowej postaci polskiej fotografii drugiej połowy XX wieku. Wstęp wolny. Wydarzenie współfinansuje m.st. Warszawa.

    źródło: kultura.um.warszawa.pl

  • Wystawa „Odbicia Piękna” w Muzeum Azji i Pacyfiku

    Fragment grafiki zapowiadającej wystawę czasową "Odbicia piękna" w Muzeum Azji i Pacyfiku

    Muzeum Azji i Pacyfiku zaprasza na wystawę czasową. „Odbicia Piękna. Chińskie malarstwo na szkle z kolekcji Mei Lin” to prezentacja jednej z największych na świecie kolekcji chińskich obrazów na szkle z końca XIX i XX wieku.

    źródło: kultura.um.warszawa.pl

  • Niewielkie resztki z Solnej. Wystawa w ŻIH

    Rysunek przedstawiający twarz - czarna kreska na kremowym tle

    Żydowski Instytut Historyczny zaprasza na wystawę poświęconą powojennej, powstającej na styku socrealizmu z estetyką Arsenału, młodzieńczej twórczości Izaaka Celnikiera z lat 1946-1964. Wielki artysta żydowski, urodzony w Warszawie, był wychowankiem Domu Sierot Janusza Korczaka i ocalał z Zagłady. To będzie pierwsza ekspozycja jego wczesnych dzieł.

    źródło: kultura.um.warszawa.pl

  • Międzynarodowa Wystawa SATYRYKON. SZKIC MA MOC

    Ludzie oglądający wystawę "Satyrykon. Szkic ma moc" w Muzeum Karykatury. w tle na ścianie - logo wystawy.

    Muzeum Karykatury kolejny raz gości u siebie międzynarodową wystawę poświęconą rysunkowi satyrycznemu. Tym razem w jedną ekspozycję połączono dwa konkursy organizowane w ramach legnickiego festiwalu SATYRYKON. Obok konkursu głównego zostaną pokazane prace z konkursu szkicowników SZKIC MA MOC.

    źródło: kultura.um.warszawa.pl

  • Wojciech Jastrzębowski - wystawa w ASP

    Od 11 listopada w Pałacu Czapskich będzie prezentowana wystawa „Projektant. Wojciech Jastrzębowski (1884–1963)”. To pierwsza w historii ekspozycja monograficzna nazywanego „designerem II Rzeczypospolitej” artysty-projektanta, profesora i ostatniego przed wojną rektora uczelni – Wojciecha Jastrzębowskiego.

    źródło: kultura.um.warszawa.pl

  • Pięć Smaków 2023 Azjatycki Festiwal Filmowy

    Kadr z filmu: młoda Koreanka siedząca w ozdobnym szlafroku na stylowym łóżku

    Przegląd kina z Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej odbędzie się w dniach 15-21 listopada, w warszawskich kinach Muranów i Kinoteka. W wersji online potrwa do 3 grudnia.

    źródło: kultura.um.warszawa.pl

  • XVIII Festiwal Warszawski Niewinni Czarodzieje

    Programy festiwalu Niewinni Czarodzieje i rozsypane krówki

    Tegoroczny Festiwal Niewinni Czarodzieje odbywa się pod hasłem KINGSAJZ DLA KAŻDEGO i potrwa od 16 do 30 listopada.

    źródło: kultura.um.warszawa.pl

  • Warszawa Hartwiga. Hartwig Warszawy - wystawa

    Samochody parkujące przed Rotundą Banku PKO w centrum Warszawy

    Zodiak Warszawski Pawilon Architektury zaprasza na wystawę „Warszawa Hartwiga. Hartwig Warszawy”. Zaprezentowane zostaną fotografie Edwarda Hartwiga (1909–2003), ukazujące miasto stołeczne w różnych momentach jego bogatej historii. Wydarzenie współfinansuje m.st. Warszawa.

    źródło: kultura.um.warszawa.pl

  • Projektantki światła - wystawa w Muzeum Neonów

    Wnętrze Muzeum Neonów z kolorowymi neonami wiszącymi na ścianach po dwóch stronach sali

    Zapraszamy na wystawę poświęconą projektantkom warszawskich neonów. Projekty reklam neonowych oglądać będzie można na warszawskim Kamionku od 21 listopada.

    źródło: kultura.um.warszawa.pl

  • Prawobrzeżne - wystawa w Muzeum Warszawskiej Pragi

    Czarno-białe zdjecie przedstawiające grupę kobiet - to nauczycielka i uczennice warszawskiego liceum, lata 50. ubiegłego wieku.

    Dziewięć kobiet związanych z prawobrzeżną Warszawą: badaczki i naukowczynie, nauczycielki i społeczniczki, prekursorki zmian. Każda z nich szła inną drogą życiową, ale wszystkie pragnęły samodzielnie o sobie decydować. O nich opowiada nowa wystawa w Muzeum Warszawskiej Pragi.

    źródło: kultura.um.warszawa.pl

  • Komfort, który nie zabiera - wystawa

    Napis Komfort, który nie zabiera i fragment obiektu na szarym tle

    "Komfort, który nie zabiera" to tytuł wystawy w ramach projektu "Laboratorium badań nad szczęściem. Życie po komfortocenie". Do udziału w niej zaproszono osoby działające twórczo w różnych dyscyplinach: sztukach wizualnych, dizajnie, architekturze. Wystawa jest czynna do 16 stycznia 2024 roku, wstęp wolny. Projekt dofinansowuje m.st. Warszawa.

    źródło: kultura.um.warszawa.pl

  • 17. Festiwal Grand OFF - pokazy filmowe

    zbliżenie na statuetkę Grand OFF - kształt postaci z szarfą z kliszy filmowej

    Już po raz siedemnasty odbywa się Festiwal Grand OFF im. Witolda Kona - Najlepsze Niezależne Krótkie Filmy Świata. Na przełomie listopada i grudnia można będzie obejrzeć najciekawsze produkcje nadesłane na konkurs. Bezpłatne pokazy będą odbywały się stacjonarnie, a także online.

    źródło: kultura.um.warszawa.pl

  • Laboratorium przyszłości. Opolno-Zdrój 2071

    fragment grafiki zapowiadającej wystawę "Opolno Zdrój 2071"

    W ramach projektu "Laboratorium badań nad szczęściem. Życie po komfortocenie" odbędzie się wystawa, która będzie prezentowana w witrynie Bęc Księgarni. Można ją oglądać do końca roku. Projekt jest dofinansowany przez m.st. Warszawa.

    źródło: kultura.um.warszawa.pl

  • 23. MFF WATCH DOCS. Prawa człowieka w filmie

    Scena z filmu dokumentalnego - zimowa okolica, samochód zawieszony na linie

    WATCH DOCS to jedna z dwóch największych na świecie imprez filmowych poświęconych prawom człowieka. Na festiwalu prezentowane są filmy dokumentalne, w których zaangażowanie na rzecz praw jednostki łączy się ze sztuką filmową. W tym roku wydarzenie odbywa się po raz 23.

    źródło: kultura.um.warszawa.pl

  • Niech żyje komiks!

    W sobotę 2 grudnia w Państwowym Muzeum Etnograficznym odbędzie się coroczna impreza komiksowa Niech żyje komiks! organizowana przez Fundację Zwykłe Życie, wspierana przez Muzeum Karykatury. Warto tam być!

    źródło: kultura.um.warszawa.pl

  • Moi Ver: warsztaty ze szlachetnych technik fotograficznych

    Muzeum Warszawy zaprasza na warsztaty fotograficzne towarzyszące wystawie „Moi Ver”. Prowadzący skupi się na wytłumaczeniu technik fotograficznych na przykładzie wybranych prac.

    źródło: kultura.um.warszawa.pl

  • Sztuka w kadrze. Camera obscura

    Czarno-biała grafika zapowiadająca warsztaty w Centrum Kultury Filmowej

    Centrum Kultury Filmowej zaprasza na rodzinnym warsztat i wspólne tworzenie pierwowzoru aparatu fotograficznego.

    źródło: kultura.um.warszawa.pl

  • Oprowadzanie autorskie po wystawie "Drobiny znaczące"

    Detal, fragment drewnianej rzeźby, pokrytej błyszczącą warstwą

    PROM Kultury Saska Kępa zaprasza na spotkanie z Joanną Mazuś, autorką wystawy "Drobiny znaczące". Artystka oprowadzi po wystawie i odpowie na wszystkie pytania. Wstęp wolny.

    źródło: kultura.um.warszawa.pl

  • Warszawo, moja Warszawo - festiwal

    Uczestnicy festiwalu Moja Warszawa podczas indywidualnych rozmów i pracy zespołowej

    Jasna 10: Społeczna Instytucja Kultury Krytyki Politycznej zaprasza na premiery sześciu dzieł - muzycznych, filmowych, wizualnych - przygotowywanych przez artystki i artystów migranckich, zarówno osoby znane już warszawskiej publiczności, jak i te, które zasługują na to, by poznać je lepiej. Wstęp wolny. Projekt wspiera m.st. Warszawa.

    źródło: kultura.um.warszawa.pl

  • #PolacyRobiąTeatr - Macbeth w Teatrze Druga Strefa

    Scena ze spektaklu "Macbeth" - cierpiący mężczyzna leży na czarnych workach, obok kanister na benzynę

    Na scenie Teatru Druga Strefa 2 grudnia wystąpi Divadlo Kontra, założone w 2007 przez Klaudynę Rozhin, polską reżyserkę i tłumaczkę od lat żyjącą w Anglii, oraz słowackiego aktora Petra Čižmára. Spektakl Macbeth to kolejna produkcja prezentowana w cyklu #PolacyRobiąTeatr #PolkiRobiąTeatr.

    źródło: kultura.um.warszawa.pl

  • Komuna Warszawa: Virtual ritual

    Dwie dorosłe osoby siedzą przed ekranami, na których wyświetlany jest film albo gra komputerowa

    Jan Mocek – nowa fala czeskiego teatru - gości w Komunie Warszawa. Jego spektakl Virtual ritual jest częścią linii międzynarodowej w Programie Prezentacji Komuny Warszawa.

    źródło: kultura.um.warszawa.pl

  • Fotoliteratura - warsztaty z Mikołajem Grynbergiem

    Zbliżenie na obiektyw aparatu fotograficznego, widać ręce trzymającej go osoby

    Mikołaj Grynberg - pisarz, reporter i fotograf – poprowadzi dwudniowy kameralny warsztat opowiadania słowem i obrazem. Liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy. Wydarzenie jest współfinansowane przez Miasto Stołeczne Warszawa w ramach Stałego Programu Kulturalnego.

    źródło: kultura.um.warszawa.pl

  • Teatr Sztuka Ciała: Nie tylko choinka

    Trzy postaci w baśniowych kostiumach występują przed publicznością

    Teatr Sztuka Ciała zaprasza na przedświąteczne magiczne spotkanie. 3 i 4 grudnia pokazany zostanie spektakl „Nie tylko choinki”. Projekt współfinansowany przez Urząd m.st. Warszawy.

    źródło: kultura.um.warszawa.pl

  • Oprowadzanie po Osiedlu Jazdów. Edycja jesienna

    Drewniany domek na osiedlu Jazdów stojący w zieleni

    Zapraszamy na jesienne spacery po najbardziej malowniczej warszawskiej wiosce, zabytkowej kolonii domków fińskich, wiejskiej, społecznej autonomii w samym centrum Warszawy. Udział bezpłatny.

    źródło: kultura.um.warszawa.pl

  • Spacer po cmentarzu żydowskim ścieżką Mirona Białoszewskiego

    Kobieta w zadrzewionej przestrzeni, na pierwszym planie macewa, fragment żydowskiego cmentarza

    Muzeum Woli zaprasza na spacer po cmentarzu żydowskim ścieżką Mirona Białoszewskiego i Ludwika Heringa. Grupę poprowadzi przewodniczka i edukatorka Jagna Kofta.

    źródło: kultura.um.warszawa.pl

  • Pozowane, podpatrzone. Spotkanie z Wojciechem Plewińskim

    Portret Wojciecha Plewińskiego

    Czy Wojciech Plewiński woli robić zdjęcia pozowane, czy podpatrzone? Portrety czy reportaże? Ile nieodkrytych zdjęć może kryć się w jego archiwum? Dom Spotkań z Historią zaprasza na spotkanie połączone z oprowadzaniem po wystawie „Pozowane, podpatrzone”.

    źródło: kultura.um.warszawa.pl

  • Teatr Guliwer: Kosmiczny pokój

    „Kosmiczny pokój” to spektakl muzyczny Fundacji „Muzyka jest dla wszystkich” i Teatru Lalek Guliwer, który na każdym etapie powstawał w procesie współpracy mieszkających w Warszawie dzieci z różnych krajów, z artystami i artystkami. Przedstawienie wyreżyserowała Kateryna Lukianenko. Premiera 3 grudnia.

    źródło: kultura.um.warszawa.pl

  • Oprowadzanie po wystawie „Moi Ver” z Mikołajem Łozińskim

    Muzeum warszawy zaprasza na kolejne oprowadzanie po wystawie „Moi Ver”. Tym razem przewodnikiem będzie Mikołaj Łoziński - pisarz, autor tłumaczonych na wiele języków powieści, m.in. bestsellerowego „Stramera” oraz niedawno wydanej kontynuwacji „Stramerowie”.

    źródło: kultura.um.warszawa.pl

  • Opera w Nowym Teatrze: Z domu umarłych

    Scena z opery "Z domu umarłych" - zielone tło, starzec siedzi niedaleko łóżka, na którym leży chory człowiek

    Nowy Teatr zaprasza na projekcję opery Krzysztofa Warlikowskiego, który miał premierę w 2018 roku w Royal Opera House w Londynie. Przedstawienie powstało w koprodukcji z Théâtre de La Monnaie z Brukseli i z Opéra national de Lyon. Na projekcję wstęp wolny.

    źródło: kultura.um.warszawa.pl

  • Święta z Józefem Wilkoniem - wystawa

    Ilustracja - fioletowe tło, zwierzęta i małe sylwetki ludzkie

    Ursynowskie Centrum Kultury Alternatywy zaprasza na wystawę dzieł Józefa Wilkonia -znanego ilustratora, rzeźbiarza, malarza, twórcy plakatów i scenografii teatralnych. Prezentowane prace - ilustracje i rzeźby - są związane z Bożym Narodzeniem, czasem kolędowania i zimową porą. Wstęp wolny.

    źródło: kultura.um.warszawa.pl

  • Nowa książka: Coż to za motorowerek z chromowaną kierownicą tam w głębi podwórza?

    Nowy Teatr zaprasza na spotkanie wokół pierwszego polskiego tłumaczenia powieści Georges'a Pereca z autorami przekładu poprowadzi Anna Wasilewska. Wstęp wolny.

    źródło: kultura.um.warszawa.pl

  • Zagraj w IMPULSY w Służewskim Domu Kultury

    Fundacja PUSZKA, wspierana przez m.st. Warszawę, zaprasza na międzypokoleniowe warsztaty. Udział mogą wziąć wszyscy, którzy chcą zagrać, porozmawiać, poznać się, podzielić opinią, spędzić wspólnie czas. 5 grudnia gra w IMPULSY zawita do Służewskiego Domu Kultury. Udział bezpłatny. Projekt jest współfinansowany ze środków m.st. Warszawy

    źródło: kultura.um.warszawa.pl

  • Jakub Szczęsny - dyżur z autografem

    Okładka książki i autor, Jakub Szczęsny

    "Azyle, nisze i enklawy" Jakuba Szczęsnego, wydana przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, to świetnie napisana, idealna książka na prezent dla miłośniczek i miłośników nietypowych ujęć historii architektury światowej. 5 grudnia autor, Jakub Szczęsny, będzie dyżurował w księgarni Bęc.

    źródło: kultura.um.warszawa.pl

  • Nowa książka: Wielki ping-pong Dominik Bielicki

    Spotkanie wokół trzeciego tomu poezji Dominika Bielickiego. Spotkanie-mecz między autorem a Rafałem Wawrzyńczykiem poprowadzi Adam Kaczanowski

    źródło: kultura.um.warszawa.pl

  • Klub Niepokornych - premiera w Garnizonie Sztuki

    Garnizon Sztuki zaprasza na pierwszą w tym sezonie premierę - „Klub Niepokornych”. W spektaklu wystąpią znakomici aktorzy i aktorki młodego pokolenia, autorką scenariusza jest Joanna Kowalska, a reżyseruje Piotr Ratajczak.

    źródło: kultura.um.warszawa.pl

  • Karolina Sulej - trzeci wykład mistrzowski

    Karolina Sulej

    To już ostatni z cyklu trzech wykładów mistrzowskich Karoliny Sulej w Big Book Cafe MDM, zatytułowanego Król jest nagi. Ubranie wobec opresji. Wydarzenie jest częścią Stałego programu Kulturalnego, współfinansuje je m.st. Warszawa. Wstęp wolny.

    źródło: kultura.um.warszawa.pl

  • Hashtag Lab: Elektro 1013,25

    Podczas ostatniej tegorocznej odsłony cyklu Elektro na scenie Hashtag Lab wystąpią dwa projekty: Euphonia Pseudolarix i Wieczorek x Pawlak elektroakustycznie. Przestrzeń Muzyki Współczesnej Hashtag Lab współfinansuje miasto stołeczne Warszawa.

    źródło: kultura.um.warszawa.pl

  • Salon Jazzowy: Pawlik & Pawlik Duo

    Fundacja EuroJAZZ i Warszawskie Towarzystwo Muzyczne zapraszają na koncert. 6 grudnia Pawlik & Pawlik Duo - muzyczny projekt ojca i syna. Cykl koncertów Salon jazzowy współfinansuje m.st. Warszawa.

    źródło: kultura.um.warszawa.pl

  • "Artystyczne, społeczne, stołeczne. Wieloprzestrzeń pracowni" - wystawa

    Fioletowe tło i napis: Artystyczne, społeczne, stołeczne

    Warszawskie Obserwatorium Kultury zachęca do obejrzenia wystawy "Artystyczne, społeczne, stołeczne. Wieloprzestrzeń pracowni", która potrwa do 14 grudnia w siedzibie WOK przy Marszałkowskiej 34/50. Wstęp bezpłatny. Projekt jest dofinansowany przez m.st. Warszawę.

    źródło: kultura.um.warszawa.pl

  • Oto obiekt: Krawat i skrzypce

    na zdjęciu twarz młodej kobiety, widać trzymane przez nią skrzypce, ciemne tło

    Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zaprasza na ostatnie w tym roku spotkanie z cyklu "Oto obiekt". Tym razem - osobiste pamiątki po skrzypkach i pianistach. Opowieść uzupełni muzyka grana na żywo przez skrzypaczkę Marię Sławek.

    źródło: kultura.um.warszawa.pl

  • DK Kadr: Warsaw Short Framing

    W Domu Kultury Kadr już ostatnie w tym roku spotkanie z krótkimi metrażami. Cały pokaz potrwa około 90 minut. Wstęp wolny.

    źródło: kultura.um.warszawa.pl

  • Genre Roulette w Hashtag Labie

    widok na salę do ćwiczeń muzycznych - niska scena, na niej, po prawej stronie brązowy fortepian, po lewej krzesła i stojaki do partytur

    Na zakończenie pierwszego roku działalności repertuarowej Hashtag Ensemble na własnej scenie zapraszamy na koncert “Genre Roulette”. Wieńczy on rezydencję kompozytorską Matthew Shlomowitza przy naszym zespole. Przestrzeń Muzyki Współczesnej współfinansuje miasto stołeczne Warszawa.

    źródło: kultura.um.warszawa.pl

  • 10. urodziny Otwartego Jazdowa

    Fragment grafiki zapraszającej na 10. urodziny Otwartego Jazdowa

    Zaczęło się od walki o przetrwanie pierwszego warszawskiego powojennego osiedla. Dzisiaj, po 10 latach działań dziesiątek organizacji pozarządowych, artystek, akademików, aktywistek, grup oddolnych wraz z mieszkańcami i mieszkankami domków komunalnych, powstało wyjątkowe miejsce pełne ożywionego dialogu, swobodnej kreacji, twórczych awantur. Otwarty Jazdów zaprasza na wspólne świętowanie.

    źródło: kultura.um.warszawa.pl

  • Zygmunt Rytka. Ciągi projekcyjne - wystawa

    Galeria Studio i Fundacja Sztuk Wizualnych zapraszają na pierwszą przekrojową wystawę twórczości Zygmunta Rytki prezentowaną w Warszawie. Dwa piętra Galerii Studio wypełni blisko 200 prac fotograficznych z kilkunastu autorskich cykli, mało znane filmy oraz unikalne materiały archiwalne.

    źródło: kultura.um.warszawa.pl

  • Postkomfort party

    Młoda kobieta siedzi na podłodze, nad nią unoszą się baloniki

    “Laboratorium badań nad szczęściem. Życie po komfortocenie” to cykl badawczo-artystyczny koncentrujący się na prognozowaniu scenariuszy, które w różnych dziedzinach zastąpią dotychczas przyjęte zwyczaje i nawyki. Zwieńczeniem wielotygodniowych działań będzie POSTKOMFORT PARTY - dyskusje i relaks w rytm muzyki. Wstęp wolny, obowiązują zapisy.

    źródło: kultura.um.warszawa.pl

  • Nie znajdziemy nigdy ciszy i przystani. Tuwim, Wajnberg, inspiracje

    Graficzne przedstawienie podobizn Mieczysława Wajnberga i Juliana Tuwima

    Instytut Mieczysława Wajnberga zaprasza z okazji 104. urodzin patrona na specjalne wydarzenia - muzyczne i literackie. W urodzinowy wieczór, 8 grudnia, odbędzie się spotkanie w księgarni Czarnego, a dwa dni później - spacer po terenie małego getta śladami Mary Berg. Projekt finansuje m.st. Warszawa.

    źródło: kultura.um.warszawa.pl

  • Teraz wiesz, jak się czuję. Spektakl Grupy performatywnej Chłopaki

    Na czarnym tle napisy w stylu neonów: Chłopaki, grupa performatywna

    Grupa performatywna Chłopaki zaprasza na swoją najnowszą produkcję, gościnnie do Teatru Ochoty. To będzie spektakl o męskości, wynik trwających od kilku lat spotkań. Wydarzenie powstało w ramach projektu "Czuła męskość - teatralne poszukiwania nowej męskości" finansowanego ze środków m.st. Warszawy.

    źródło: kultura.um.warszawa.pl

  • Komuna Warszawa SERK X

    Na niebieskim podłożu siedzi dwóch mężczyzn, trzeci stoi za nimi

    Studio Eksperymentalne Radia Kapitał zaprasza na wyjątkowy koncert. Okazją są pierwsze urodziny Radia Kapitał. Koncert jest dofinansowany w ramach projektu Komuna Warszawa – Społeczna Instytucja Kultury.

    źródło: kultura.um.warszawa.pl

  • Ąsąbąble w Hashtag Lab: Smyki i pierniki

    dzieci na drewnianej, białej podłodze

    Przestrzeń Muzyki Współczesnej Hashtag Lab zaprasza - po raz ostatni w tym roku - na przedświąteczny, międzypokoleniowy koncert dla całej rodziny. To propozycja dla rodzin z dziećmi. Hashtag Lab współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa.

    źródło: kultura.um.warszawa.pl

  • Próba otwarta Teatru 21

    Próba otwarta z Teatrem 21 to okazja do wspólnego treningu, podczas którego będzie można przekonać się na własnej skórze, jak aktorzy przygotowują się do pracy na scenie.

    źródło: kultura.um.warszawa.pl

  • WWB15: oprowadzanie po wystawie

    Muzeum Woli zaprasza na oprowadzanie z zespołem kuratorskim po wystawie „Zimno już było” organizowanej w ramach 15. edycji festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE. To jedno z wielu wydarzeń towarzyszących wystawie.

    źródło: kultura.um.warszawa.pl

  • Rodzinna Chanuka w Muzeum POLIN

    Rysunek - zając i słoń, dziewczynka, tradycyjne ozdoby chanukowe, kolorowa girlanda

    Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zaprasza, jak co roku, na rodzinną Chanukę. W tym roku w wielokulturowym gronie. Wstęp wolny, bezpłatne wejściówki do pobrania na stronie muzeum.

    źródło: kultura.um.warszawa.pl

  • Spektakl "Księga Matek" i mikser dyskusyjno-warsztatowy "Ciało - mój dom"

    Scena ze spektaklu, na scenie trzy aktorki - dwie widać z profilu, środkowa rozkłada ręce na boki, na głowę ma zarzuconą chustę

    Fundacja Animea zaprasza na spektakl "Księga Matek" w reż. Bartosza Mazura, a także towarzyszący mu mikser dyskusyjno-warsztatowy "Ciało - mój dom". Spektakl będzie pokazywany m.in. w Bielańskim Domu Kultury, DK Kadr, DK Śródmieście. Wstęp wolny. Wydarzenie jest dofinansowane przez m.st. Warszawę.

    źródło: kultura.um.warszawa.pl

  • Nowa książka: Pochwyceni

    W foyer Nowego Teatru spotkanie wokół powieści Henry'ego Greena, która po raz pierwszy w całości ukazuje się w polskim przekładzie. W rozmowie udział wezmą Marcin Szuster, Joanna Piechura i Andrzej Sosnowski. Wstęp wolny.

    źródło: kultura.um.warszawa.pl

  • Zagraj w IMPULSY na Stalowej

    Fundacja PUSZKA, wspierana przez m.st. Warszawę, zaprasza na międzypokoleniowe warsztaty. Udział mogą wziąć wszyscy, którzy chcą zagrać, porozmawiać, poznać się, podzielić opinią, spędzić wspólnie czas. 12 grudnia gra IMPULSY zawita na Stalową, do NASZEJ Klubokawiarni Międzypokoleniowej. Udział bezpłatny. Projekt jest współfinansowany ze środków m.st. Warszawy

    źródło: kultura.um.warszawa.pl

  • 18. Festiwal Filmów Afrykańskich AfryKamera

    Rysunek-grafika zapowiadająca 18. edycję festiwalu AfryKamera

    Na pokazy filmowe do warszawskiej Kinoteki zapraszamy w dniach 12-17 grudnia. Od 17 do 26 grudnia festiwalowe pokazy przeniosą się online - na VOD Warszawa.

    źródło: kultura.um.warszawa.pl

  • Sylwia Zientek - trzeci wykład mistrzowski

    Big Book Cafe Akademia zaprasza na trzeci i ostatni z cyklu wykładów mistrzowskich Sylwii Zientek, zatytułowanych BYŁYŚMY. ARTYSTKI W ROLI GŁÓWNEJ. Grudniowe spotkanie jest zatytułowane CZY STARA DZIWACZKA MOŻE BYĆ WIELKĄ MALARKĄ?Wstęp wolny. Wydarzenie dofinansowało m.st. Warszawa.

    źródło: kultura.um.warszawa.pl

  • The other side of the dance. Diana Niepce w Warszawie

    Centrum Sztuki Włączającej oraz TR Warszawa zapraszają na wydarzenie specjalne: występ portugalskiej tancerki i choreografki, Diany Niepce. Po spektaklu odbędzie się rozmowa artystki z Justyną Wielgus.

    źródło: kultura.um.warszawa.pl

  • Warszawskie Studio Eksperymentu - spotkanie 4

    Czerwono-czarno-biała grafika z napisem Warszawskie Studio Eksperymentu, w części centralnej abstrakcyjny rysunek przypominający splątaną taśmę

    Hashtag Lab i Mózg Warszawa zapraszają na ostatnią odsłonę Warszawskiego Studia Eksperymentu. Projekt jest współfinansowany przez m.st. Warszawę.

    źródło: kultura.um.warszawa.pl

  • Komuna Warszawa: Glory game

    Sześć osób ustawionych do zdjęcia w piramidę

    Komuna Warszawa zaprasza na premierowy spektakl Glory Game, w reżyserii Dominika Więcka. Wydarzenie jest dofinansowane przez m.st. Warszawa w ramach projektu Komuna Warszawa – Społeczna Instytucja Kultury.

    źródło: kultura.um.warszawa.pl