Dowiedz się więcej

O nagrodzie

Nagroda „Ulubiona Księgarnia Warszawy” to jedno z działań Miasta wspierających kulturę. Została powołana w 2020 roku z myślą o księgarniach niezależnych, które dotkliwie odczuły skutki pandemii.

Księgarnie niezależne to ważne miejsca na kulturalnej mapie stolicy. Budują jej niepowtarzalny klimat i współtworzą lokalną przestrzeń. Organizują spotkania autorskie, debaty, koncerty, pokazy filmów. Są aktywne w mediach społecznościowych. Można tu liczyć na fachową poradę i otwartość na potrzeby czytelniczek i czytelników w każdym wieku. W Warszawie jest około 100 takich miejsc, które – poza sprzedażą książek – pełnią też rolę lokalnych centrów kultury. Warszawianki i warszawiacy głosują na te miejsca, które ich zdaniem mają atrakcyjną ofertę księgarską, wyróżniają się klimatyczną atmosferą i najlepiej zachęcają do czytania. Pilotażowa edycja odbyła się w 2020 roku. W czterech dotychczasowych edycjach nagrodziliśmy w sumie 25 księgarń, przeznaczając na ten cel blisko 300 tys. złotych. Od 2023 roku konkurs jest organizowany na nowych zasadach.

Od początku Nagrodzie towarzyszy kampania społeczna z hasłem przewodnim „CZY TA księgarnia jest najfajniejsza?”, w której zachęcamy mieszkańców do odwiedzania lokalnych księgarni i kupowania w nich książek.

Partnerzy konkursu:

 

  Logo Stowarzyszenia Księgarzy Polskich z pełną nazwą i grafiką przedstawiającą otwartą książkę       Logo Polskiej Izby Książki z pełną nazwą i pogrubioną literą K       Logo Biblioteki Analiz z grafiką przedstawiającą książki stojące na półce